تاريخ : سه شنبه بیست و دوم اسفند 1391 | 11:37 | نویسنده : مهیار عقاپور
منبع: وبسایت خبری-تحلیلی حکیم مهر

انجمن علمی بیوتکنولوژی دامپزشکی دانشگاه شیراز اعلام کرد : در نظر دارد تصاویر علمی مرتبط با موضوع بیوتکنولوژی در رشته‌های مختلف دامپزشکی، که قبلاً در مجله یا کتاب منتشر نشده باشد را در رقابتی انتخاب نماید و به عنوان تصویر جلد مجله با ذکر نام صاحب اثر در شماره های آتی مجله منتشر نماید.10

شرکت کننده برگزیده علاوه بر دریافت تقدیرنامه از امتیاز ویژه حضور در کارگاه‌های انجمن علمی بیوتکنولوژی دامپزشکی برخوردار خواهند شد.

مهلت ارسال آثار: 12 تا 30 اسفند ماه 1391 (تمدید نخواهد شد)

اعلام نتایج مسابقه: فروردین ماه 1392

خصوصیات تصاویر قابل پذیرش:محدودیتی در ارسال تعداد تصاویر وجود ندارد.

تصاویر با‌کیفیت 300 dpi و قطع عکس 280×210 میلی متر؛ به همراه عنوان تصویر با جزئیات کامل؛ تاریخ تهیه تصاویر و افراد موثر در انجام پروژه و تهیه آن (نام و نام خانوادگی)، به ایمیل مجله بیوتکنولوژی دامپزشکی journal_biovet@yahoo.com ارسال گردد.

تمام ارسال کنندگان اثر در ایمیل ارسالی رضایت خود را از انتشار تصویر در جلد مجله اعلام نمایند.

این نکته قابل ذکر است که تصاویر برگزیده با ذکر اطلاعات صاحب اثر در جلد مجله بیوتکنولوژی دامپزشکی چاپ خواهند شد.

 تاريخ : یکشنبه دوازدهم آذر 1391 | 22:25 | نویسنده : احمد برقی
سازمان سنجش آموزش کشور در اقدامی عجیب، رشته دکترای دامپزشکی را در ردیف کارشناسی ارشد در دفترچه کنکور سراسری سال 92 تعریف کرده است / همین سازمان در دفترچه آزمون دکتری سال 92 رشته دامپزشکی را بعنوان دکترای حرفه‌ای و در ردیف گروه پزشکی تعریف نموده است...
 
جزئیات خبر را در حکیم مهر مطالعه بفرمایین


تاريخ : سه شنبه نهم آبان 1391 | 23:31 | نویسنده : مهیار عقاپور

فهرست نشریات علمی دامپزشکی دارای اعتبار براساس اعلام مهر ماه سال جاری وزارت علوم، تحقیقات و فن‎آوری

 

توضیح : نام سردبیر نشریه شماره 5 به طور کامل "شاهرخ رنجبر بهادری" است.

منبع: وبسایت خبری-تحلیلی حکیم مهرتاريخ : چهارشنبه سوم آبان 1391 | 14:29 | نویسنده : مهیار عقاپور
منبع: وبسایت خبری-تحلیلی حکیم مهر

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی از برگزاری آزمون دکتری تخصصی رشته‌های علوم پایه پزشکی و بهداشت در 18 آبان ماه خبر داد.

جبرائیل نسل سراجی با اشاره به برگزاری آزمون دکتری تخصصی رشته‌های علوم پایه پزشکی و بهداشت در 18 آّبان با رقابت 5 هزار و 490 داوطلب، گفت: از این تعداد حدود 3 هزار و 355 داوطلب زن هستند که در واقع تعداد زنان بیش از مردان است.

وی افزود: در صورتی که مدارک داوطلبی دچار نقص باشد از شرکت در آزمون محروم می‌شود.

سراجی با اشاره به برگزاری این دوره از آزمون در 56 رشته و 8 شهر، اظهار کرد: آزمون دکتری تخصصی بدون تغییر و به صورت تستی برگزار می‌شود.

رییس مرکز سنجش آموزش پزشکی در خصوص زمان توزیع کارت ورود به جلسه آزمون، گفت: کارت ورود به جلسه آزمون در طی روزهای 16 و 17 آبان ماه از طریق سایت مرکز سنجش آموزش پزشکی به نشانی www.sanjeshp.ir توزیع می‌شود.تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مهر 1391 | 2:4 | نویسنده : مهیار عقاپور
مام انجمن علمی داریم والا...... وفتی روآبی-زیرابی رفتن!!! تو یه جا اصل شه از این بهتر نمیشه.... خدا عاقبتمونو بخیر کنه انشاالله... 

منبع خبر: وبسایت خبری-تحلیلی حکیم مهر

شماره دوم پژواد (فصلنامه انجمن های علمی-دانشجویی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران) منتشر شد.

سید میلاد واحدی، سردبیر پژواد اعلام کرد : "در این شماره سعی شده است که با استانداردسازی بیشتر مقالات، افزایش مقالات پژوهشی، اضافه کردن چکیده انگلیسی برای مقالات پژوهشی و مروری و نظام مند کردن اصول داوری به اهدافمان نزدیکتر شویم. پژواد بی صبرانه مشتاق همکاری با سایر دانشکده های دامپزشکی کشور است و امیدواریم که در شماره های بعدی شاهد مقالات متعددی از دانشجویان و دانشکده های دامپزشکی سراسر کشور باشیم."

بنابراعلام وی جهت دریافت فایل این شماره می توانید به آدرس زیر مراجعه نمایید:
http://pejour.persiangig.com/document/Pezhvad1-Tabestane%2091.pdf

همچنین جهت آشنایی با نحوه ارسال مقالات می توانید به آدرس زیر مراجعه و برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد چگونگی داوری و پذیرش مقالات با شماره تلفن 09363476960 تماس حاصل نمایید.

http://pejour.persianblog.irتاريخ : چهارشنبه پنجم مهر 1391 | 16:35 | نویسنده : احمد برقی
 گزارش پرتال دانشگاهی به نقل از مهر، یکی از مهم ترین معضلات و مسائل کشور در مورد بیکاری جوانان، عدم موفقیت افرادی است که پس از اتمام تحصیلات دانشگاهی امکان راهیابی به بازار کار را ندارند و در این بخش با مخاطرات و مشکلات فراوانی مواجه می شوند.

به عبارتی، درصدی از جمعیت فعال جامعه که به دلیل افزودن بر دانش و تخصص خود راهی دانشگاه ها می شوند و این مسئله باعث تاخیر چندساله آنها در ورود به بازار کار می شود، به جای اینکه بتوانند پس از فارغ التحصیلی ورود بهتری به بازار کار داشته باشند، به درب های بسته بنگاه ها و واحدهای اقتصادی کشور بر می خورند.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه پنجم مهر 1391 | 16:19 | نویسنده : احمد برقی
رئیس ستاد اقامه نماز با ارائه پیشنهادی در خصوص رنگ لباس دانشجویان دختر در دانشگاهها پیشنهاد کرد

که خانمها با لباسهای کرم و سبز کم رنگ به کلاسهای درس بروند.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیست و ششم شهریور 1391 | 15:1 | نویسنده : مهیار عقاپور
منبع : سایت خبری-تحلیلی حکیم مهر

سید میلاد واحدی، سردبیر پژواد (فصلنامه انجمن های علمی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران) با ارسال فراخوان زیر از 20 مهرماه سال جاری به عنوان پایان مهلت ارسال مقالات برای درج در شماره پاییز این فصلنامه خبر داد.

 تاريخ : سه شنبه بیست و یکم شهریور 1391 | 13:36 | نویسنده : مهیار عقاپور
این خبر رو سایت دانشگاه اعلام کرده.

 

پیام قدردانی رییس دانشگاه تبریز از همکاران

رییس دانشگاه تبریز در پیامی به دانشگاهیان این دانشگاه ضمن اعلام استعفای خود، از تلاش­های اعضای هیئت علمی، کارکنان و مدیران دانشگاه تبریز در طول 4 سال گذشته برای اعتلای این دانشگاه قدردانی کرد.

به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز، دکتر سید محمد تقی علوی در این پیام با اشاره به اینکه با رضایت قلبی خود 16 شهریورماه استعفای خویش را تقدیم وزیر علوم، تحقیقات و فناوری نموده ، تصریح کرده است: در سایه حمایت های وزیر علوم، تحقیقات و فناوری و مجموعه وزارتخانه و همکاری و مشارکت بی شائبه دانشگاهیان، دانشگاه تبریز همواره روند رو به رشدی داشته است و جا دارد از همه همکاران شریف و مجموعه مدیران دانشگاه تشکر صمیمانه خود را ابراز دارم.

رییس دانشگاه تبریز با اشاره به توسعه همه جانبه و متوازن دانشگاه در بخش­های مختلف و رضایت­مندی قاطبه همکاران از عملکرد این دانشگاه اعلام کرد: آقای دکتر پرویز آژیده از نیروهای متعهد، متخصص و ارزشی استان آذربایجان شرقی عهده­دار مسئولیت دانشگاه خواهد بود.

وی همچنین از تمامی دانشگاهیان برای همراهی با ایشان در جهت اعتلای دانشگاه تبریزدعوت کرد و گفت: بنده نیز برای پیشرفت دانشگاه تبریز در کنار مدیریت جدید خواهم بود.

 


تاريخ : پنجشنبه شانزدهم شهریور 1391 | 21:30 | نویسنده : مهیار عقاپور

روز شمار هفته منتهی به 14 مهر (روز ملی دامپزشکی) در سال 1391 اعلام شد.

بر اساس اعلام روابط عمومی سازمان دامپزشکی، روزهای این هفته بدین شرح نامگذاری شده اند :

شنبه 8 مهر 91 : دامپزشکی برای غذای سالم

یکشنبه 9 مهر 91 (همزمان با برگزاری مراسم روز جهانی هاری) : دامپزشکی برای مقابله با بیماریهای مشترک (قابل انتقال بین حیوان و انسان)

دوشنبه 10 مهر 91 : دامپزشکی برای کاهش مقاومت میکروبی

سه شنبه 11 مهر 91 : دامپزشکی و آموزش و پژوهش

چهارشنبه 12 مهر 91 : دامپزشکی برای توسعه پایدار روستا

پنج شنبه 13 مهر 91 : دامپزشکی برای تولید ملی

جمعه 14 مهر 91 (روز ملی دامپزشکی) : دامپزشکی برای مردمتاريخ : پنجشنبه نهم شهریور 1391 | 20:14 | نویسنده : مهیار عقاپور
وزارت بهداشت در خصوص ثبت نام برای شرکت در آزمون رشته های مختلف دکتری تخصصی 92-91  اطلاعیه جدیدی را صادر کرده است و  ضوابط و نحوه پذیرش دانشجو در این مقطع را اعلام داشته است.
لازم به ذکر است که در این اطلاعیه دامپزشکی از مدارک مورد پذیرش آزمون دکتری تخصصی رشته فارماکولوژی وزارت بهداشت حذف شده است که موجب گلایه بسیاری از دامپزشکان گردیده است .
گفتنی است این امر برخلاف اظهارات خانم دکتر مرضیه وحیددستجردی وزیر بهداشت، درمان و آموزش پزشکی است که در  مراسم چهارده مهر (روز ملی دامپزشکی) در سال 1389 فرمودند "یک بار در شورای برنامه‎ریزی به من گفتند که دامپزشکان را از فهرست رشته‎های تخصصی حذف کنیم که من با این موضوع مخالفت کردم و حضور دامپزشکان را در رشته‎های تخصصی مشترک لازم می‎دانم و حتی در راه‎اندازی رشته‎های مشترک و جدید اعلام آمادگی می‎کنم."رئیس نظام دامپزشکی خراسان رضوی : اکثر بیکاران در حرفه دامپزشکی را بانوان تشکیل می‎دهند / نیاز به آقایان هم کمتر از تعداد فارغ‌التحصیلان است

هر روز بر تعداد فارغ التحصیلان رشته دامپزشکی افزوده می‌شود و نگرانی نظام دامپزشکی بیشتر از بیکاری آنان، عدم هماهنگی و همخوانی جنسیتی دانشجویان این رشته است و با توجه به اینکه اکثر بانوان نمی‌توانند در محیط کاری این رشته با دامپزشکی همکاری کنند...

 

خبرگزاری فارس: اعتبارات دامپزشکی با توجه به حجم کاری آن پایین است

حکیم مهر - رئیس اداره دارو، درمان و آزمایشگاه‌های دامپزشکی خراسان رضوی گفت: اعتبارات دامپزشکی با توجه به حجم کاری و محیط‌های نامناسب کاری آن بسیار پایین است.


دکتر احمد شریعتی ضمن بازدید از دفتر خبرگزاری فارس خراسان رضوی با اشاره به اینکه بیش از 150 میلیون واحد دامی در سطح کشور وجود دارد، اظهار کرد: وظیفه اصلی اداره دامپزشکی در کشور، حفظ و حراست از دام‌ و طیور کشور است که جزو سرمایه ملی کشور محسوب می‌شوند.

وی در ادامه با بیان اینکه بیش از 7 میلیون دام سبک، 500هزار دام سنگین و بیش از 70 میلیون طیور گوشتی در خراسان رضوی وجود دارد ادامه داد: از 50 میلیون واحد دامی در کشور حدود 15 میلیون آن به خراسان رضوی تعلق دارد که نشان از وظیفه سنگین ادره دامپزشکی استان برای حفظ و حراست از این سرمایه ملی است.

رئیس اداره دارو، درمان و آزمایشگاه‌های دامپزشکی خراسان رضوی گفت: دامپزشکی از جهت ایجاد اشتغال و سرمایه نیز بسیار حائز اهمیت است و در سال تولید ملی و حمایت از کار و سرمایه ایرانی در این مسیر قدم برمی‌دارد.

شریعتی در ادامه با تاکید بر این افزایش سطح بهداشت جامعه افزود: یکی دیگر از وظایف اصلی اداره دامپزشکی ارتقاء سطح بهداشت عمومی جامعه و ایجاد امنیت غذایی از طریق کنترل بیماری‌های مشترک بین انسان و حیوان است و رسالت بزرگی در این ارتباط در مسیر رسیدن به اهداف جامعه دارد.

 ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه دوم شهریور 1391 | 21:27 | نویسنده : مهیار عقاپور
دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج پرورش مرغ بدون استفاده از آنتی‌بیوتیک و دارو را کلید زد.

 

به گزارش ایانا، رئیس اداره مزارع آموزشی و تحقیقاتی دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج گفت: در طول دوره پرورشی مرغ گوشتی در مرغداری این دانشگاه هیچ‌گونه دارو و آنتی‌بیوتیک و حتی استفاده از خوراک استاندارد استفاده نشده است.

"دکتر علی‌اکبر امیری" افزود: با اتخاذ راهکارهای مدیریتی و بهداشتی در دوره 50 روزه پرورشی میانگین وزن جوجه‌ها دو کیلو و 500 گرم بوده است.
وی از پرورش هفت‌هزار و 500 مرغ گوشتی در مرغداری این دانشگاه در نیمه دوم اردیبهشت سال جاری خبر داد.
این استاد دانشگاه خاطرنشان کرد: خوشبختانه با برنامه‌ریزی به‌عمل‌آمده دوره جوجه‌ریزی از نیمه اردیبهشت‌ماه سال جاری آغاز شد و تا اوایل تیرماه این جوجه‌ها آماده بهره‌برداری و توزیع شد.
امیری تصریح کرد: بر اساس برنامه‌ریزی و مدیریت مصرف تاکنون از هیچگونه دارویی در طول دوره پرورش در مرغداری استفاده نشده است.
وی اظهار داشت: این مرغ‌ها در اوایل تیرماه سال جاری، در بین کارکنان و اعضای هیئت علمی سنندج توزیع و مازاد آن در سلف سرویس واحد مصرف شد.


تاريخ : دوشنبه سی ام مرداد 1391 | 12:35 | نویسنده : مهیار عقاپور

این جشنواره در جهت تبیین هرچه بهتر جایگاه حرفه دامپزشکی نزد افکار عمومی و بویژه در فضای مجازی و نیز تولید محتوای غنی در زمینه فعالیت های این حرفه خواهد بود. همچنین تشویق اقشار مختلف به تهیه مطالب با محتوای دامپزشکی و نیز تشویق دانشجویان این رشته و نیز حضور فعال شاغلین در بخش های مختلف این شغل از جمله مواردی است که مورد نظر برگزارکنندگان آن می باشد...ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه سی ام مرداد 1391 | 11:51 | نویسنده : مهیار عقاپور
منبع: سایت خبری- تحلیلی حکیم مهر 

بر اساس آمار منتشر شده از سوی مؤسسه اطلاعات علمی، ضریب تاثیر مجله تحقیقات دامپزشکی ایران (دانشگاه شیراز) از 8 صدم به 281 هزارم افزایش یافت.
افزایش ضریب تاثیر نشانگر استقبال محققان و پژوهشگران از یک مجله است. ضریب تاثیر یا درجه تاثیر (Impact factor) همه ساله توسط ISI بر مبنای ارجاعات به هر یک از مجلات علمی آن محاسبه می شود.
این ضریب٬ نه برای مقاله یا نویسنده٬ بلکه برای مجله برمبنای یک دوره سه ساله صورت می گیرد. ضریب تاثیر یکی از شاخص های استاندارد مؤسسه اطلاعات علمی (ISI)  (Institute for Scientific Information) و از مهم‌ترین شاخص‌های مطرح در حیطه علم‌سنجی به شمار می رود.
ضریب تاثیر به صورت میانگین تعداد ارجاعات به یک‌مورد قابل استناد نظیر مقاله پژوهشی، مقاله مروری، نامه، شماره اختراع، یادداشت و چکیده در یک مجله علمی در طول یک دوره زمانی معین‌ تعریف شده ‌است.
مجله تحقیقات دامپزشکی ایران (Iranian Journal of Veterinary Research) در دانشکده دامپزشکی دانشگاه شیراز تدوین می شود و درفهرست مجلات ISI قرار دارد.
این مجله در سال 1378 فعالیت خود را آغاز کرد و هم اکنون در هر فصل چاپ و به مراکز آموزشی و تحقیقاتی سراسر ایران و بیش از65 کشور جهان ارسال می شود. دکتر عبدالحمید میمندی پاریزی؛ استاد و عضو هیئت علمی دانشگاه شیراز ؛ مسئولیت سردبیری مجله تحقیقات دامپزشکی ایران را به عهده دارد.
این مجله با انتشار مقالات علمی به صورت مقاله کامل، تحلیلی، کوتاه و گزارش علمی در سال های اخیر راهی برای انتشار یافته های علمی محققان ایرانی و خارجی بوده است.
هم اکنون 5 مجله ISI و 9 مجله علمی پژوهشی در دانشگاه شیراز منتشر می شود.تاريخ : پنجشنبه بیست و ششم مرداد 1391 | 12:21 | نویسنده : مهیار عقاپور

در پی حادثه دلخراش وقوع زلزله در برخی از شهرهای استان آذربایجان شرقی ، جامعه دانشگاهیان کشور ستاد حمایت از آسیب دیدگان زلزله اخیر را با محوریت دانشگاه تبریز تشکیل داد .
به گزارش روابط عمومی دانشگاه تبریز ، این ستاد با هدف حمایت همه جانبه و امداد رسانی به مردم آسیب دیده از زلزله در این استان از سوی جامعه دانشگاهیان اعم از اساتید ، دانشجویان و کارکنان دانشگاه ها ، مراکز پژوهشی و پارک های علم و فناوری تشکیل شده است.
مسئولیت این ستاد بر عهده دکتر سید محمد تقی علوی رییس دانشگاه تبریز بوده و سایر اعضای آن شامل دکتر محمد تقی اعلمی معاون اداری مالی، دکتر حسین نوید معاون دانشجویی،دیزجی مدیر حراست، محمود عادلی شهیر مدیر امور اداری، دکترسیدلو مدیر خدمات دانشجویی، ذوالفقار همتی مدیر روابط عمومی دانشگاه تبریز می باشند.
این ستاد آماده دریافت کمکهای نقدی و غیر نقدی دانشگاهها ، مراکز پ‍ژوهشی و پارکهای علم و فناوری می باشد.
گفتنی است روابط عمومی دانشگاه تبریز با شماره تلفن های 3393606- 0411 و 09148138831 و همچنین آدرس ایمیل
zolfgarh@yahoo.com آماده هماهنگی و دریافت کمک های جامعه دانشگاهیان کشور می باشد
لازم به ذکر است پیش از این دانشگاه تبریز در قالب سه دستگاه خودرو انواع کمک­های غیرنقدی را به ارزش بیش از 150 میلیون ریال به مناطق زلزله ارسال کرده است.
همچنین روزانه بیش از یک هزار پرس غذای گرم از سوی مدیریت خدمات دانشجویی دانشگاه تبریز در منطقه توزیع می شود.

منبع: روابط عمومی دانشگاه تبریزتاريخ : پنجشنبه بیست و نهم تیر 1391 | 12:20 | نویسنده : مهیار عقاپور

چندی پیش مرکز تحقیقات اسب کرد در سنندج به‌منظور اهمیت پرورش اسب کرد و خلوص نژادی در دستور کار دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج قرار گرفت.

معاون بهبود تولیدات دامی جهاد کشاورزی استان کردستان گفت: در طرحی مشترک با دانشگاه آزاد اسلامی واحد سنندج برای تثبیت نژادی اسب کرد هیئتی تحت عنوان کمیته فنی اسب کرد که متشکل از افراد خبره در زمینه اسب کرد هستند تشکیل می شود.

خالد جعفری به شناسنامه‌دار کردن اسب‌های کرد اشاره کرد و افزود: این کار ضمن هویت بخشی به اسب و جلوگیری از آمیخته شدن با نژادهای دیگر تا حدی از انقراض آن جلوگیری کرد.

وی خاطرنشان کرد: معاونت امور دام جهاد کشاورزی مسئول حفظ و حراست از این نژاد بوده جدا از شرایط ویژه زمین و واگذاری تسهیلات برای تخصصی کردن پرورش اسب می‌توان با برگزاری و حمایت از مسابقات اسب‌سواری تا حدی در احیای اسب کرد تلاش کرد.

جعفری ادامه داد: در گذشته حمایت از اسب عرب و اسب ترکمن انجام می‌شد که متأسفانه اسب کرد مورد بی‌مهری قرار گرفت.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و هشتم تیر 1391 | 22:34 | نویسنده : مهیار عقاپور

A lack of exercise is now causing as many deaths as smoking across the world, a study suggests.

The report, published in the Lancet to coincide with the build-up to the Olympics, estimates that about a third of adults are not doing enough physical activity, causing 5.3m deaths a year.

That equates to about one in 10 deaths from diseases such as heart disease, diabetes and breast and colon cancer.

Researchers said the problem was now so bad it should be treated as a pandemic.

And they said tackling it required a new way of thinking, suggesting the public needed to be warned about the dangers of inactivity rather than just reminded of the benefits of being active.ادامه مطلب
تاريخ : یکشنبه بیست و پنجم تیر 1391 | 20:56 | نویسنده : مهیار عقاپور
محققان دانشگاه تافت موفق به ایجاد یک تثبیت کننده مبتنی بر ابریشم شده‌اند که آزمایشگاه برخی از واکسن‌ها و آنتی‌بیوتیکها را تا دمای 140 درجه فارنهایت ثابت نگه می‌دارد.

این امر مسیر جدیدی برای حذف نیاز به نگهداری واکسن‌ها و آنتی‌بیوتیک‌ها در یخچال ارائه کرده و می‌تواند سالانه میلیاردها دلار صرفه‌جویی به همراه داشته باشد.

واکسنها و آنتی‌بیوتیکها اغلب برای جلوگیری از تغییر ساختار شیمیایی باید در بخچال نگهداری شوند. چنین تغییراتی می‌تواند منجر به داروهای دارای قدرت کمتر یا بی‌اثر شود.

محققان با ثابت کردن مولکولهای فعال زیستی این واکسنها با استفاده از ماتریس‌های پروتئین ابریشم توانستند از واکسنها و آنتی‌بیوتیک‌های زنده در زمان ذخیره در دماهای بالاتر از میزان توصیه شده برای دوره‌های طولانی‌تر، محافظت کرده و آنها را تثبیت کنند.

سرد نگهداشتن داروها از زمان تولید تا زمان استفاده برای درمان با توجه به 80 درصد هزینه واکسیناسیون، یک فرایند پرهزینه است. نیاز به زنجیره سرمایی برای ارائه‌دهندگان مراقبت‌های بهداشتی، سازمانهای کمک‌رسان،‌دانشمندان و شرکتهای داروسازی برای دهه‌های متمادی به ویژه در مناطق دارای برق محدود به شکل یک چالش باقی مانده است.ادامه مطلب
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی از تعطیلی کشتارگاه سنتی صوفیان خبر داد.

دکتر بهراد زندیه مدیر کل دامپزشکی آذربایجان شرقی در جریان بازدید از خبرگزاری مهر اظهار داشت: با تعطیلی کشتارگاه سنتی صوفیان، شمار کشتارگاه های تعطیل شده سنتی در استان به عدد 12 رسید.
وی افزود: تعطیلی کشتارگاه های سنتی، سیاست اصولی سازمان دامپزشکی کشور و به ویژه اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی است و در این زمینه هیچ مماشاتی به خرج نمی دهد.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی یادآور شد: هم اکنون تمام کشتارگاه های سنتی جنوب استان تعطیل شده و از این پس تعطیلی کشتارگاه های فعال سنتی واقع در شمال آذربایجان شرقی در دستور کار اداره کل دامپزشکی استان قرار دارد.
به گفته وی، هم اکنون دو کشتارگاه صنعتی در شهرستان های بناب و کلانشهر تبریز با رعایت استانداردهای بهداشتی فعالیت دارند.
زندیه از مردم به عنوان همراهان صمیمی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی یاد کرد و با اشاره به نقش رسانه ها در آگاه سازی افکار عمومی، از آنان درخواست کرد این اداره کل را در تحقق سریع تعطیلی کشتارگاه های سنتی استان یاری کنند.
پلمپ یک کارگاه تولید خمیر مرغ غیرمجاز در تبریزمدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی همچنین از تعطیلی و پلمب یک کارگاه تولید خمیر مرغ غیرمجاز در تبریز و کشف 800 کیلوگرم گوشت فاسد خبر داد و گفت: پرونده این تخلف، تحویل دستگاه قضایی شده و در این رابطه تمام وسایل مورد استفاده در کارگاه مزبور ضبط شده است.
وی از عموم مردم خواست، در صورت مشاهده هرگونه تخلف مرتبط با شرح وظایف اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی مراتب را به شماره چهاررقمی 1512 اطلاع دهند.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی از عرضه نخستین تولید مرغ بدون آنتی بیوتیک در بازار مصرف استان در آینده نزدیک خبر داد و افزود: این تولیدات بالاترین ضریب بهداشتی را دارا هستند و مطمئناً مورد استقبال مردم قرار خواهد گرفت.
افتتاح آزمایشگاه منطقه ای کنترل کیفی مواد غذایی تبریز تا پایان سالزندیه در ادامه از افتتاح آزمایشگاه منطقه ای کنترل کیفی مواد غذایی تبریز تا پایان سال جاری خبر داد.
مدیرکل دامپزشکی آذربایجان شرقی گفت: این آزمایشگاه هم اکنون از پیشرفت 90 درصدی برخوردار است و هم اکنون در مرحله تجهیز به دستگاه های مورد نظر است.
وی افزود: با راه اندازی و آغاز بکار آزمایشگاه منطقه ای کنترل کیفی مواد غذایی تبریز، امکان ارائه خدمات تخصصی و فنی به 14 استان کشور فراهم خواهد شد.تاريخ : چهارشنبه هفتم تیر 1391 | 23:27 | نویسنده : مهیار عقاپور
دومین کنگره کلینیسین‌های دام‌های بزرگ، نهم و دهم اسفند ماه سال جاری در تهران برگزار می‎شود.

محورهای این کنگره که توسط سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران برگزار خواهد شد عبارتند از :

• مامایی و بیماریهای تولید مثل
• بیماریهای داخلی
• ورم پستان و بیماریهای مرتبط
• لنگش و بیماریهای اندامهای حرکتی
• جراحی
مهلت ارسال مقالات به دبیرخانه این کنگره، حداکثر دهم آذر 1391 اعلام شده است.

 

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه به نشانی http://www.iclap.ir مراجعه نمایید.تاريخ : سه شنبه سی ام خرداد 1391 | 19:59 | نویسنده : مهیار عقاپور
با سلام و خسته نباشید

سایت ششمین کنگره میکروب شناسی ایران اطلاعیه ای رو برامون فرستاده که به شرح زیر هستش:

سایت کنگره آخرین مهلت ارسال مقالات را تاریخ91/05/01 اعلام کرده و درج شده است.
علاقه مندان جهت کسب اطلاعات بیشتر و دقیق به سایت http://congress.mums.ac.ir/ukos6e
مراجعه فرمایید.
با تشکر.
کمیته هماهنگی ششمین کنگره میکروب شناسی بالینی ایران.تاريخ : شنبه سی ام اردیبهشت 1391 | 8:24 | نویسنده : مهیار عقاپور
تایوان میزبان کنگرفدراسیون جوامع دامپزشکی آسیا در سال 2013 خواهد بود.

این کنگره که هفدهمین تجربه برگزاری خود را تجربه می کند با شعار " Asian Veterinarians for Global Health " از چهارم تا هفتم ژانویه 2013 برگزار خواهد شد.

محورهای هفدهمین کنگره فدراسیون جوامع دامپزشکی آسیا به این شرح است :

Animal welfare
 Transboundary animal diseases
Zoonosis
Public health
Food safety
Companion animal medicine - internal medicine
Companion animal medicine - surgery
Companion animal medicine - image
Companion animal medicine - nutrition
Food animal medicine - swine disease
Food animal medicine - poultry disease
Food animal medicine - ruminant disease
Food animal medicine - aquatic animal disease
Pharmacology / toxicology
Wild life animal medicine
Laboratory animal medicine
Veterinary education

مهلت ارسال خلاصه مقالات به این کنگره پایان جولای 2012 اعلام شده است.

جهت کسب اطلاعات بیشتر در این باره به نشانی http://www.2013favacongress.com/en/index.html مراجعه نمایید.تاريخ : چهارشنبه سیزدهم اردیبهشت 1391 | 1:47 | نویسنده : مهیار عقاپور
انتخابات انجمن علمی کلینسین‎ها (درمانگران) دامهای بزرگ برگزار شد.

در این انتخابات که سومین و آخرین روز برگزاری هفدهمین کنگره دامپزشکی ایران در محل مرکز همایشهای بین المللی رازی تهران برگزار شد دکتر محمدقلی نادعلیان چهره ماندگار کشورمان به عنوان رئیس این انجمن انتخاب شد.

سایر اعضای اصلی هیأت مدیره این انجمن علمی به این شرح انتخاب شدند :

دکتر بدیعی : نایب رئیس هیأت مدیره

دکتر نوری

دکتر رضازاده

دکتر سخا : خزانه‎دار

همچنین دکتر افشین رئوفی به عنوان عضو علی البدل هیأت مدیره و دکتر حمید قماشچی به عنوان بازرس انتخاب گردیدند.

جا داره از همین جا به دکتر رضازاده استاد عزیز دپارتمان علوم درمانگاهی دانشکده یرای انتخاب شدنشون تبریک عرض کنیم.تاريخ : دوشنبه چهارم اردیبهشت 1391 | 10:27 | نویسنده : مهیار عقاپور
مقالات اولین شماره مجله تحقیقات دامپزشکی (دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران) در سال 1391 (فروردین ماه) منتشر شد.

فهرست این مقالات که در نخستین شماره از دوره شصت و هفتم این مجله انتشار یافته بدین شرح است :

- تعیین پاتوتیپ جدایه‌های اشریشیا کلی ‌از گوساله و طیو ر در ایران با استفاده از روش ریزآرایه DNA
- تاثیربتا گلوکان بر رشد، بقاء و کارآیی واکسن ضد استرپتوکوکوزیس در ماهی قزل آلای رنگین کمان ‌‌(Onchorhynchus mykiss)‌
- ارزیابی اثرات عصاره گیاه زالزالک (کراتگوس سودوملانوکارپا‌) در گوسفندان آلوده به کرم‌های تریکوسترونژیلید
- مطالعه تغییرات ژن53P(اگزون‌های 5و6)در تومورهای مثانه گاو
- جداسازی اسپرم‌های منجمد حامل کروموزوم x و ‌ y گاومیش با روش شیب غلظت وارزیابی آن با روش هیبرید کردن در جا با ماده فلورسنت
- مطالعه آسیب شناسی نئواکینورنکوس(1919)Neoechinorhynchus sp. Van cleave, در دستگاه گوارش سس ماهی ‌(Barbus sp.)
- تأثیر کنجاله سویا در حفظ و نگهداری غضروف مفصل زانو در مدل حیوانی
- وضعیت الکترولیت‌ها و غیر الکترولیت‌های سرم خون ماهیان سفید مولد(Rutilus frisii kutum kammensky)
- اثر طول دوره نوری بر میزان تفریخ تخم تاسماهی ایرانی‌ وحشی (Acipenser persicus)
- شیوع استافیلوکوکوس اورئوس و استافیلوکوکوس اورئوس مقاوم به ‌ متی سیلین در پنیر و کره محلی: یک مطالعه میدانی در تبریز
- مطالعه باقیمانده فورازولیدون در عضله کپور معمولی صید شده از کارگاه‌های پرورشی و درمان شده به روش‌های خوراکی و حمام
- مطالعه رادیوگرافی استئوآرتروز در سگ‌ها
- هیدروسالپینکس دو طرفی همراه با هیپرپلازی کیستیک آندومتر: گزارش موردی از بُز
برای مشاهده و دریافت چکیده و متن کامل مقالات روی نشانی زیر کلیک نمایید :

http://journals.ut.ac.ir/page/issue-main-page.html?issueId=764824تاريخ : دوشنبه بیست و یکم فروردین 1391 | 11:36 | نویسنده : مهیار عقاپور
نیوزیلند میزبان سی و هشتمین کنگره جامعه جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک در سال 2013 خواهد بود.

در این کنگره چهار روزه که از 6 تا 9 مارس سال آینده میلادی برگزار می‎شود متخصصین داخلی، جراحی و سایر متخصصین مرتبط با حوزه حیوانات کوچک آخرین یافته های علمی را به اشتراک خواهند گذاشت.

براساس اعلام مسئولین این کنگره امکان ثبت نام از طریق سایت جامعه جهانی دامپزشکی حیوانات کوچک از 16 آوریل سال جاری میلادی فراهم می‎شود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این باره به نشانی http://www.wsava.org مراجعه نمایید.تاريخ : چهارشنبه بیست و چهارم اسفند 1390 | 15:42 | نویسنده : مهیار عقاپور

محققان مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران موفق شدند ، نخستین بار یک جنس باکتری ایرانی با نام"Alteribacillus bidgolensis " را از منطقه کاشان شناسایی و ثبت کنند.

دکتر سید ابوالحسن شاهزاده فاضلی، رئیس مرکز درباره شناسایی و گزارش بین المللی این میکرو ارگانیسم جدید گفت : تا کنون 9200 گونه باکتری از بیش از 2000 جنس باکتریایی در کره زمین شناخته شده است که این مقدار کمتر از یک درصد کل باکتریهای جهان است و باکتری هایی که در شرایط بسیار سخت حیات مانند غلظت بالای نمک در حد اشباع در دریاچه های نمک، دماهای بسیار بالا تا 120 درجه سانتی گراد مانند چشمه های داغ و جوشان و کوه های آتشفشانی و شرایط بسیار اسیدی یا قلیایی زندگی کنند و به آنها اکستریموفیل یا سختی دوست گفته می شود، بسیار مهم هستند.

وی افزود : شرایط سختی که این میکروارگانیسم ها در آن زندگی می کنند ، شرایط حاکم بر اغلب شفرآیندهای صنعتی است که باعث می شود این گروه از میکروارگانیسم ها و فرآورده‌های آنها در مقوله بیوتکنولوژی صنعتی مورد توجه قرار گیرند و از آنها به عنوان میکروارگانیسمهایی با توانمندی خاص در تولید ترکیباتی نظیر آنزیمها، رنگیزه ها و ترکیبات دارویی مختلف یاد شود.

فاضلی اظهار داشت : همچنین این میکروارگانیسم ها در پاکسازی زیستی و بخش های مختلف صنایع نظامی کاربردهای فراوان دارند.

شاهزاده فاضلی افزود: جنس باکتری شناسایی شده جنس جدیدی است که با نام علمی Alteribacillus bidgolensis در معتبرترین ژورنال بین المللی سیستماتیک میکروبیولوژی ( IJSEM‌) منتشر و به عنوان اولین جنس باکتری شناسایی شده از ایران به صورت بین المللی گزارش شد.

این میکروارگانیسم به عنوان یک ذخیره ارزشمند هم اکنون در بانک میکروارگانیسم های مرکز ملی ذخایر ژنتیکی و زیستی ایران نگهداری می شود.تاريخ : یکشنبه بیست و یکم اسفند 1390 | 17:30 | نویسنده : مهیار عقاپور
با سلام

دور جدید کارگاه آموزشی میکروبیولوژی مولکولی ۱/۵/۹۱ تا ۱۰/۵/۹۱ و ۱/۶/۹۱ تا ۱۰/۶/۹۱ در دانشکده دامپزشکی تبریز و با مدیریت دکتر زارع برگزار می شود.

اهداف

این کارگاه های آموزشی با هدف ارتقاء هرچه بیشتر شناخت و توسعه تسلط نظری و عملی شرکت کنندگان نسبت به تکنیک های پیشرفته در زمینه میکروبیولوژی و گسترش توانایی اجرای آنها در جامعه علمی کشور به ویژه اعضای هیات علمی دانشگاه تبریز برگزار می گردد. این کارگاه ها در قالب دو مجموعه دوره پیشرفته کلونینگ ملکولی، هر یک مشتمل بر یک دوره 10 روزه با برگزاری هر کارگاه در یک روز (در 4 بخش 5/1 ساعته از ساعت 8 صبح تا17:30در تاریخ های10-1 مرداد ماه و 10-1 شهریورماه 1391 به صورت سخنرانی اساتید محترم دانشگاه همراه با پرسش و پاسخ (در کلاس یک دانشکده دامپزشکی) و عملیات آزمایشگاهی (در آزمایشگاه های بخش میکروب شناسی) برگزار می گردد. عنوان کارگاه های هر دو مجموعه به ترتیب به شرح زیر می باشد:

1-      کارگاه شماره 1: (01/05/91) و  (01/06/91) استخراج و خالص سازیDNA ژنومی، تکثیر ژن با PCR، تخلیص و آماده سازی محصول PCR برای کلونینگ 

2-      کارگاه شماره 2: (02/05/91) و (02/06/91) Restriction endonuclease Digestion ،  Ligation و کلون سازی محصول PCR در پلاسمید حامل

3-      کارگاه شماره 3: (03/05/91) و (03/06/91) استخراج پلاسمید نوترکیب و کلون سازی ژن درسلول میزبان پروکاریوت competent

4-      کارگاه شماره 4: (04/05/91) و (04/06/91) استخراج پلاسمید نوترکیب و کلون سازی ژن در سلول میزبان یوکاریوت

5-      کارگاه شماره 5: (91/05/05) و  (05/06/91)تایید انتقال ژن در سطح DNA با PCR Real-time

6-      کارگاه شماره 6: (91/05/06) و  (06/06/91)تایید بیان ژن در سطح RNA با استخراج و خالص سازی  mRNAو انجام RT-PCR

7-     کارگاه شماره 7: (91/05/07) و  (07/06/91) تایید بیان ژن در سطح پروتئین با SDS-PAGE و Western Blotting

8-      کارگاه شماره 8: (91/05/08) و  (08/06/91) تایید بیان ژن در سطح تولیدات سلولی با HPLC

9-      کارگاه شماره 9: (91/05/09) و  (09/06/91) بررسی بیان ژن ها در کشت سلول های یوکاریتی و سلول های بنیادی

10- کارگاه شماره 10:(91/05/10) و  (10/06/91) بیوانفورماتیک و مدیریت منابع علمی در علم مهندسی ژنتیک و کلونینگ ملکولی

برای کسب اطلاعات بیشتر و شرکت در این کارگاه به لینک زیر مراجعه فرمایید:

http://wmm.tabrizu.ac.ir/fa

 تاريخ : سه شنبه هجدهم بهمن 1390 | 19:25 | نویسنده : مهیار عقاپور

Scientists - and dogs - have known for some time that our breath can reveal much more about us than our estimated blood alcohol content. Researchers at the University of Wisconsin-Madison believe that "breathalyzer"-like technology they currently have under development could be used to diagnose a wide range of diseases, such as diabetes, cancer and infections. Such technology, which relies on the fact that many diseases alter the body's metabolism in distinctive ways, would provide a non-invasive method of detecting disease even before typical symptoms appear.

Under different conditions, the human body relies on different sources to produce energy. "When we're healthy we use the food that we eat," says co-author Warren Porter, a UW-Madison professor of zoology. "When we get sick, the immune system takes over the body and starts tearing apart proteins to make antibodies and use them as an energy source."ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه هفدهم بهمن 1390 | 16:36 | نویسنده : مهیار عقاپور
پزشکان معتقدند نوعی عسل قوی و بسیار مفید موسوم به عسل مانوکا برای درمان عفونت‌های زخمی مزمن بسیار موثر است و حتی می‌تواند در مراحل ابتدایی جراحت از پیشرفت عفونت جلوگیری کند.

استرپتوکک پیوژنز یک باکتری پوستی معمولی است که اغلب با ایجاد زخم‌های مزمن مرتبط است. این باکتری‌ها که موجب عفونی شدن زخم‌ها می‌شوند، می‌توانند با تجمع کردن در کنار هم بیونوارهایی را تشکیل دهند که موانعی را بر سر راه داروها ایجاد می‌کنند و در نتیجه منجر به تشدید عفونت مزمن می‌شوند.

به گزارش روزنامه سیدنی مورنینگ هرالد، متخصصان دانشگاه کاردیف متروپولتیان در یک آزمایش جدید نشان داده‌اند که عسل مانوکا نه تنها می‌تواند این بیونوارها را تخریب کند بلکه هم‌چنین در ابتدا مانع می‌شود که این باکتری‌ها بیونوارها را بسازند و در نتیجه از بروز عفونت‌های مزمن روی جراحات و زخم‌ها پیشگیری می‌کند.

عسل مانوکا حاصل شهدی است که زنبورهای عسل از درخت مانوکا تهیه می‌کنند. این درخت در نیوزلند و بخش‌هایی از استرالیا رشد می‌کند. علاوه بر اینها مصرف یک قاشق عسل طبیعی و تصفیه نشده قبل از خواب می‌تواند عملکرد مغز را تقویت کند. عسل درعین حال برای تقویت سیستم ایمنی بدن موثر است و به دلیل دارا بودن خاصیت ضد باکتریایی قوی در شرایط مختلف به بازسازی و ترمیم بافت‌های بدن کمک می‌کند و تاثیر شفابخش در بهبود انواع گوناگون زخم‌ها دارد.

به گزارش ایسنا، بسیاری از پزشکان تاکید دارند که سرماخوردگی‌ها بر اثر فعالیت ویروس‌ها بروز می‌کنند و عسل هم یک ماده ضد ویروسی طبیعی است.

متخصصان کالج پزشکی پنسیلوانیا در مطالعات قبلی به این نتیجه رسیده بودند که تاثیر یک قاشق عسل طبیعی برای مقابله با سرماخوردگی از داروهای معمول که برای درمان این بیماری تجویز می‌شوند به مراتب بیشتر است. عسل از باکتری‌های مفید روده نیز حمایت می‌کند، پروسه هضم غذا را بهبود می‌بخشد و برای افراد مبتلا به سندرم روده تحریک پذیر مفید است. همچنین مصرف دو قاشق چای خوری عسل سه نوبت در روز برای درمان زخم‌های گوارشی موثر است.تاريخ : دوشنبه هفدهم بهمن 1390 | 16:29 | نویسنده : مهیار عقاپور
دانشمندان امیدوارند که حسگرها بتوانند نیاز به حیوانات را برای انجام تست کاهش دهند.

برای چند دهه است که آزمایش روی حیوانات توسط محققان مورد انتقاد است اما به‌نظر می‌رسد که این کار به این زودی‌ها متوقف نشود. اخیرا پژوهشگران روش جایگزینی برای این کار یافته‌اند، دانشمندان امیدوارند که حسگرها بتوانند نیاز به حیوانات را برای انجام تست کاهش دهند.

تعداد بی‌شماری موش و خرگوش هر ساله به‌نام علم کشته می‌شوند. آمارها نشان می‌دهد که آزمایشگاه‌های کشور آلمان در سال 2005 بالغ بر 41/2میلیون حیوان را قربانی تحقیقات علمی کرده و در سال 2009 این آمار به 79/2 میلیون راس رسیده است. یک سوم از این تعداد، برای تحقیقات بنیادی زیست شناسی مورد استفاده قرار می‌گیرد و اکثریت مابقی این حیوانات برای تحقیق درباره بیماری و توسعه داروها و ادوات استفاده می‌شود. مردم مایل‌اند از داروهای ایمن و روش‌های درمانی قابل قبول استفاده کنند اما کمتر کسی پیدا می‌شود که از قربانی کردن حیوانات برای انجام تست‌های پزشکی خرسند باشد. به‌همین دلیل سال‌هاست که دانشمندان به‌دنبال راه‌حل‌های جایگزین برای این کار هستند.
محققان موسسه تحقیقاتی فرانهوفر در مونیخ جایگزینی برای این کار یافته‌اند: آنها امیدوارند که استفاده از نانوحسگرهای جدید بتواند تعداد آزمایشات مورد نیاز برای انجام روی حیوانات را کاهش دهد. جنیفر اشمیت از محققان این پروژه می‌گوید ما از یک لوله آزمایش برای بررسی تاثیر مواد شیمیایی و خطرات احتمالی آن استفاده کردیم. در این کار سلول‌های زنده را درون این لوله کشت داده و در نهایت آن را در معرض ماده مورد نظر قرار می‌دهیم. اگر ماده مورد نظر اثر مخربی روی سلول داشته باشد، سلول خواهد مرد.
این موضوع توسط حسگر مبتنی بر نانوذرات که توسط این تیم تحقیقاتی ساخته شده، مشخص می‌شود. سلول‌ها انرژی به‌صورت آدنوزین تری فسفات در خود ذخیره می‌کنند. وجود مقادیر زیادی از آدنوزین تری فسفات نشان دهنده فعالیت متابولیکی سلول است. زمانی که سلول دچار آسیب جدی می‌شود، فعالیت آن کم شده، انرژی کمتری ذخیره کرده و آدنوزین تری فسفات کمتری تولید می‌کند. این نانوحسگر جدید قادر است مقدار آدنوزین تری فسفات را شناسایی کرده و وضعیت سلامت سلول را مشخص کند. با این کار می‌توان اثر مخرب مواد دارویی و مواد شیمیایی را مشخص کرد.

در این حسگر دو نوع رنگ فلورسانس قرار داده شده است که یکی سبز و به آدنوزین تری فسفات حساس بوده و دیگر قرمز به‌عنوان مرجع مورد استفاده قرار می‌گیرد. با تزریق این رنگ‌ها، اگر در سلول آدنوزین تری فسفات وجود داشته باشد رنگ سبز دیده می‌شود در غیر این صورت رنگ قرمز مشاهده می‌شود.تاريخ : دوشنبه هفدهم بهمن 1390 | 16:23 | نویسنده : مهیار عقاپور
جایزه برگزاری بهترین مراسم روز جهانی دامپزشکی سال جاری میلادی هم مانند سالیان گذشته هزار دلار تعیین شد.

از سال 2000 به تصمیم انجمن جهانی دامپزشکی آخرین شنبه آوریل هر سال به عنوان روز جهانی دامپزشکی نامگذاری گردید.

متعاقب آن در سالهای اخیر برای ترغیب کشورهای مختلف و انجمن های فعال دامپزشکی به برگزاری هر چه بهتر مراسم این روز، جوایزی برای بهترین مراسم در نظر گرفته شده است.

جایزه بهترین مراسم روز جهانی دامپزشکی در سال 2012 که شعار اصلی آن بر موضوع مقاومت میکروب‌‎ها به داروها متمرکز است 1000 دلار تعیین گردیده و به انجمن دامپزشکی کشوری که بهترین مراسم را در این روز برگزار نماید اهدا خواهد شد.

این جایزه به صورت مشترک توسط انجمن جهانی دامپزشکی و سازمان جهانی بهداشت حیوانات در هشتادمین اجلاس جهانی OIE در پاریس که 20 تا 25 می 2012 برگزار می گردد به تشکل برگزیده اهدا می‎شود.

تشکل‎های دامپزشکی می‎توانند حداکثر تا اول می 2012 فرم مربوط را تکمیل و به نشانی secretariat@worldvet.org ارسال نمایند.

برای دریافت فرم اینجا کلیک نمایید.تاريخ : چهارشنبه دوازدهم بهمن 1390 | 9:48 | نویسنده : مهیار عقاپور
اتحادیه اروپا از 13 عضو خود به دلیل نگهداری مرغ ها در قفس های تنگ، انتقاد کرد.

به گزارش خبرگزاری آلمان، کمیساریای عالی اتحادیه اروپا اعلام کرد که 13 کشور، قوانین اتحادیه اروپا را رعایت نکرده اند زیرا مرغ ها را در قفس های تنگ، نگهداری می کنند.

اتحادیه اروپا همچنین تهدید کرده است که اقدامات قانونی را علیه نقض کنندگان این قانون به اجرا می گذارد.

براساس تصمیم اتحادیه اروپا در سال 1999 که قرار بود از ژانویه گذشته، اجرایی شود نگهداری هر مرغ باید در قفسی حداقل به مساحت 750 سانتی متر مربع انجام شود.

اتحادیه اروپا اضافه کرد: این قفس ها باید به جای خواب، آبخوری، دستگاه های کوتاه کردن چنگال ها و ناخن مجهز باشند تا مرغ ها بتوانند نیازهای بیولوژی و رفتاری خود را تامین کنند.

براساس این گزارش، کشورهای بلژیک، بلغارستان، یونان، اسپانیا، فرانسه، ایتالیا، قبرس، مجارستان، هلند، لهستان، پرتغال، رومانی و لتونی این شرایط نگهداری از مرغ ها را رعایت نکرده اند. این کشورها به همین دلیل هشدار رسمی را از اتحادیه اروپا دریافت کرده اند که در صورت عمل نکردن به تعهدات خود، با اقدامات قضائی اتحادیه اروپا و محکومیت به پرداخت غرامت و جریمه روبه رو خواهند شد.

"فدریک فنسنت" سخنگوی کمیساریای عالی اتحادیه اروپا در این باره گفت: انگلیس نیز به احتمال زیاد در ماه فوریه آینده به جمع کشورهای نقض کننده قوانین نگهداری مرغ ها، خواهد پیوست.

این نهاد اضافه کرد: فراهم کردن محیط مناسب برای زندگی مرغ ها ، موضوع مهمی برای بهداشت و سلامتی این حیوان است و هدف از این اقدام، آسیب زدن به مرغ داران نیست.تاريخ : دوشنبه دهم بهمن 1390 | 17:40 | نویسنده : حمید فاتحی اقدم
سلام

امیدوارم دوران نقاهت بعد از امتحانات بهتون خوش بگذره و بتونید خوب استراحت کنید که ترم جدید رو با جدیت و قدرت بیشتری شروع کنیم.

مطمئناْ همتون برنامه ی ترم جدید رو دید. و به فشردگی کلاس ها واقف هستید. از طرفی طبق توافقی که در کلاس داشتیم راجع به انتخاب نکردن یکی از درس ها نیاز است که طی جلسه ای در کلاس با هم راجع به برنامه ریزی ترم و امتحانات میان ترم حذفی و همچنین راجع به واحد اخذ نشده صحبت کنیم. لذا از همه ی شما تقاضا دارم که روز ۲۳بهمن در دانشکده حضور داشته باشید تا با همدیگر رو برای گرفتن تصمیمات عاقلانه تر کمک کنیم.

  تاريخ : چهارشنبه سی ام آذر 1390 | 13:11 | نویسنده : مهیار عقاپور
با دستور حجت‌الاسلام مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی مقرر شد دادستان عمومی و انقلاب تبریز موضوع را بررسی کند و در صورت هر گونه قصور، اشخاص حقیقی و حقوقی مورد برخورد قانونی قرار گیرند / دامپزشکان بیش از هر فرد دیگر در جامعه مسئول پیگیری حقوق حیوانات هستند...

در حالی که جامعه دامپزشکی کشور منتظر اطلاع رسانی اداره کل دامپزشکی آذربایجان شرقی درباره پرونده کشتار سگ‏ها در تبریز است ، دادستان عمومی و انقلاب این شهرستان مأمور رسیدگی به این پرونده شد.

به دنبال انتشار خبری در خصوص ادعایی مبنی بر کشتار بی رحمانه سگ های ولگرد و استمداد برخی تشکل‌های مردم‌نهاد از مسئولان، با دستور حجت‌الاسلام مالک اژدر شریفی، رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی مقرر شد دادستان عمومی و انقلاب تبریز موضوع را بررسی کند و در صورت هر گونه قصور، اشخاص حقیقی و حقوقی مورد برخورد قانونی قرار گیرند.

آنچنانکه پایگاه اطلاع رسانی دادگستری آذربایجان شرقی نوشته است، "موسی خلیل اللهی" دادستان عمومی و انقلاب تبریز هم طی سخنانی در رابطه با موضوع کشتار وسیع سگ های ولگرد اظهار داشته است: کنترل جمعیت سگ های ولگرد با تعیین راهکارهای مناسب ضروری است و بنابراین بر اساس دستورالعمل های مربوطه، شهرداری ها مکلف هستند نسبت به کنترل و جمع آوری سگ های ولگرد در راستای پیشگیری از انتقال بیماری های مشترک بین حیوان و انسان و سالم سازی محیط جامعه اقدام نمایند .

این مقام مسئول دستگاه قضایی آذربایجان شرقی با اشاره به اینکه در کنترل و جمع آوری سگ های ولگرد رعایت مقررات و دستوالعمل مربوطه ضروری است، تاکید کرده است: حجت الاسلام شریفی رئیس کل دادگستری آذربایجان شرقی موضوع را برای رسیدگی به دادستانی عمومی و انقلاب تبریز محول نموده و قطع نظر از اینکه پرونده هایی که پیرامون موضوعات مرتبط در این مرجع تشکیل شده، دادستانی از باب وظیفه مدعی العموم و حفظ حقوق جامعه، موضوع را همه جانبه بررسی و اقدام قانونی معمول و عندالاقتضا جهت تنویر افکار عمومی نیز اطلاع رسانی خواهد کرد.

 با سلام خدمت دوستان ارجمند

همون طور که میدونین احتمالا چند وقتی میگذره که خبری از کنگره ای که قرار بود به میزبانی دانشکده دامپزشکی تبریز برگزار بشه شنیده نمیشه. بالاخره از دکتر حمیدیان استاد محترم بافت شناسی و مدیر گروه علوم پایه و دبیر علمی کنگره نقل شد که سایت این کنگره کلید زده شده و باعث شد ما هم یه کمی امیدوارتر بشیم.

این کنگره روزهای 14-16 شهریور در دانشکده دامپزشکی تبریز برگزار میشه. زمان ارسال خلاصه مقالات از تاریخ 1/9/1390 تا 10/2/1391 هستش. برای اطلاعات بیشتر و ارسال خلاصه مقالات به لینک زیر مراجعه کنید :

سایت کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران-تبریز

بسمه تعالی

 

با یاری از پروردگار متعال هشتمین کنگره دانشجویان دامپزشکی ایران در تاریخ 14 لغایت 16 شهریور ماه 1391به میزبانی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز برگزار می­ گردد.

امید است کنگره پیش رو بتواند با مشارکت دانشجویان و محققان رشته های مرتبط با علوم دامپزشکی بستر و زمینه لازم جهت تبادلات علمی و اطلاعات روزآمد در حوزه­ های مختلف این رشته را برای آینده سازان این مرز و بوم فراهم سازد.

در این راستا از کلیه دانشجویان مقاطع مختلف رشته های مرتبط در سراسر کشور جهت شرکت فعال در این کنگره دعوت به عمل می­ آید.

 

با احترام

دکتر غلامرضا حمیدیان

دبیر علمی کنگره
تاريخ : شنبه دوازدهم آذر 1390 | 18:47 | نویسنده : مهیار عقاپور
« کنگره ملی گیاهان دارویی » توسط شبکه ملی پژوهش و فناوری گیاهان دارویی و با همکاری سازمانها و مؤسسات مرتبط، 27 و 28 اردیبهشت ماه 1391 در مرکز همایشهای بین المللی جزیره کیش برگزار می گردد.

محورهای اصلی کنگره عبارتند از:

- علوم پایه

- کشاورزی و منابع طبیعی

- داروسازی، پزشکی و دامپزشکی

- صنعت و اقتصاد
اساتید دانشگاه، متخصصین و علاقمندان می‎توانند خلاصه مقاله خود در یکی از محورهای فوق حداکثر تا پانزدهم دی ماه سالجاری از طریق سایت کنگره ارسال نمایند.

حضور در این کنگره برای اعضاء سازمان‎های نظام مهندسی کشاورزی و منابع طبیعی و نظام دامپزشکی امتیاز بازآموزی به همراه خواهد داشت.

برای کسب اطلاعات بیشتر و ارسال مقالات به نشانی http://www.ncmp2012.com مراجعه نمایید.تاريخ : شنبه سی ام مهر 1390 | 12:43 | نویسنده : مهیار عقاپور
پایگاه اطلاع رسانی سازمان دامپزشکی نوشت : سازمان جهانی بهداشت دام (OIE) بعنوان مرجع جهانی دامپزشکی درحال حاضر دارای 177 کشور عضو بوده و جمهوری اسلامی ایران نیز یکی از اعضای اصلی و ثابت آن می باشد.

سازمان جهانی بهداشت دام دارای پنج کمیسیون منطقه ای شامل آمریکا، اروپا ، آفریقا ، خاورمیانه و آسیا و اقیانوسیه می باشد. جمهوری اسلامی ایران در دو کمیسیون منطقه ای آسیا خاوردور و اقیانوسیه وکمیسیون خاورمیانه عضویت دارد.

براساس مصوبه بیست وششمین اجلاس کمیسیون منطقه‌ای آسیا، خاوردور و اقیانوسیه که در شانگهای چین برگزار گردید. جمهوری اسلامی ایران موفق به کسب عنوان میزبانی اجلاس کمیسیون منطقه‌ای آسیا، خاور دور و اقیانوسیه درسال 2011 گردید.
در این اجلاس که در تاریخ 28 آبان 90 لغایت 2 آذر درتهران برگزار می گردد، رئیس سازمان جهانی بهداشت دام و رئیس کمیسیون منطقه ای ، رؤسای دامپزشکی 37 کشور عضو منطقه آسیا، اقیانوسیه و خاور دور از جمله رؤسای دامپزشکی کشورهای ژاپن ، استرالیا، نیوزلند، چین و کره جنوبی به همراه نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی و تخصصی همچون فائو، اتحادیه اروپا ، سازمان همکاری‌های اقتصادی ، اکو و نمایندگان کشورهای ناظر شرکت نموده و ضوابط سازمان جهانی بهداشت دام پیرامون تجارت دام و فرآورده‌های دامی مورد بحث و تبادل نظر قرارخواهد گرفت .ادامه مطلب
تاريخ : شنبه سی ام مهر 1390 | 12:26 | نویسنده : مهیار عقاپور
کنگره گاو شیری و صنایع وابسته در استان قم و با محوریت نظام دامپزشکی این استان و گروه ایران زمین برگزار می‎شود.

محورهای این کنگره را طب داخلی و بیماریهای دامهای بزرگ، مامایی و بیماریهای تولید مثل، جراحی دامپزشکی و لبنیات و صنایع وابسته تشکیل می‎دهند.

زمان برگزاری این کنگره اسفند ماه و مهلت ارسال مقالات 30 آذر ماه سالجاری اعلام شده است.

برابر اعلام سایت این کنگره، دکتر مسعود عربشاهی رئیس نظام دامپزشکی قم بعنوان رئیس شورای سیاستگذاری و مشورتی معرفی شده اما از برگزارکنندگان کنگره اطلاعاتی تاکنون منتشر نشده است!

این کنگره در حالی برگزار خواهد شد که در فصل زمستان سالجاری، دانشگاه تهران هم میزبان کنگره دامپزشکان علوم بالینی است و تعدادی از محورهای این دو کنگره با یکدیگر همپوشانی دارد.

برای کسب اطلاعات بیشتر به پایگاه اطلاع رسانی این کنگره به نشانی http://qomdc.ir مراجعه نمایید.

برای مشاهده محورهای کنگره به ادامه مطلب رجوع کنید.ادامه مطلب
محققان دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز، موفق به تهیه و ساخت کیت تشخیص همزمان باکتری‌های بروسلا و سویه‌های واکسن بروسلوز (تب مالت) شدند.

به گفته دکتر حسین حملی، مجری این طرح پژوهشی، روش آزمایشی راه‌اندازی شده در این اختراع بر پایه واکنش زنجیره‌ای پلیمراز استوار است و این قابلیت را دارد که به طور همزمان در DNA استخراج شده از خون و یا بافت با حساسیت بالایی حضور سویه‌های باکتری‌های بروسلا و واکسن RB51، S19 و Rev1 را شناسایی کند.

وی با بیان این‌که در این اختراع در واقع یک واکنش زنجیره‌ای پلیمراز چندگانه راه‌اندازی شده است، اظهار کرد: این آزمایش از حیث قرار دادن پرایمرها با غلظت مشخص و نیز قرار دادن آنزیم پلیمراز، نوکلئوتیدها و نیز یون منیزیوم به شکل لیوفیلیزه در میکروتیوب‌های واکنش زنجیره‌ای، قابلیت صنعتی شدن و تجاری‌سازی را دارد.

 ادامه مطلب
تاريخ : جمعه بیست و دوم مهر 1390 | 21:22 | نویسنده : مهیار عقاپور
رئیس جدید انجمن جهانی دامپزشکی در حاشیه برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی انتخاب شد.

کتر فوزی کچرید از تونس در جریان انتخابات برگزار شده به عنوان رئیس جدید انجمن جهانی دامپزشکی انتخاب و معرفی شد.

پیش از این دکتر جیرد جورنا این مسئولیت را بعهده داشت.

با برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی در آفریقای جنوبی از 10 تا 14 اکتبر سالجاری میلادی (سال جهانی دامپزشکی)، سه کشور میزبان کنگره‏های آتی هم مشخص شدند.

بر این اساس، جمهوری چک در سال 2013، ترکیه در سال 2015 و کره جنوبی در سال 2017 میزبان کنگره جهانی دامپزشکی خواهند بود.رییس دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز هدف از برگزاری این آزمون ها را ارتقاء کیفیت علمی و آموزشی دوره دکتری دامپزشکی و حفظ معیارها و شاخص های کیفی آموزش دامپزشکی عنوان کرد و گفت: بر اساس مقررات آموزشی امسال در آزمون جامع علوم پایه 40 نفر از دانشجویان ورودی 88 و در آزمون پیش درمانگاهی 25 نفر از دانشجویان ورودی 86 شرکت کرده اند.

دکتر رضا اسدپور با بیان اینکه دانشجویان دوره دکتری دامپزشکی برای طی مراحل بعدی تحصیل باید موفق به قبولی در این آزمون ها شوند، اظهار داشت: برای شرکت در آزمون های جامع علوم پایه و پیش درمانگاهی دانشجویان دوره دکتری دامپزشکی می بایست به ترتیب 70 و 135 واحد درسی را طی نموده باشند.

به گفته وی هم اکنون 600 دانشجو در سه مقطع دکترای حرفه ای، کارشناسی علوم آزمایشگاهی و کاردانی دامپزشکی در دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز مشغول به تحصیل می باشند که از این تعداد 240نفر را دانشجویان دوره دکتری تشکیل می دهد.

لازم به ذکر است دانشکده دامپزشکی دانشگاه تبریز در سال 1367 در قالب آموزشکده پایه ریزی شد و در سال 1384 با تبدیل آموزشکده به دانشکده مجوز پذیرش دانشجوی دکترای حرفه ای را دریافت کرد .این دانشکده در حال حاضر با چهار گروه عمده آموزشی و دارا بودن 40 نفر عضو هیات علمی متخصص مشغول فعالیت های آموزشی و پژوهشی می باشد.

منبع: ایلناتاريخ : دوشنبه بیست و هشتم شهریور 1390 | 0:16 | نویسنده : حمید فاتحی اقدم
سلام

حالتون چطوره اين روزها..........!!! اگه حال من رو هم بپرسين ملالي نيست جزء دوري شما!!!!!!!!!!!!

امتحان علوم پايه 3 مهر ساعت 11 كلاس يك برگزار خواهد شد اميدوارم كه مثل هميشه خوب خونده باشين منم يه ده روزي ميشه كه شروع كردم ولي خوب مي رسم(البته با حذف يكي دو درس)!!!!!!!!

در مورد درس بيوشيمي حتما يادتون نره كه بيوشيمي نشخواركننده ها رو بخونين!! اون دسته افرادي كه بيو 2 رو كنار گذاشتن اين بخش رو حتما بخونيد ضرر نمي كنيد!!!

 كلاس ها ي ما انشاالله از بعد علوم پايه شروع خواهد شد لطفا بازم تكرار مي كنم اگه زودتر رفتين دانشگاه خود شيريني نكنيد و ...........!!!!

اگه چنان چه در امتحان علوم پايه هم افتايد(خدا نكنه) آسمون به زمين نيومده خبري از تعليق و واحد كم دادن نيست با خيال راحت درستونو بخونيد

قابل توجه اون دسته از افرادي كه ساكن خوابگاه هستن براي دريافت خوابگاه ابتدا از سايت دورميتوري پرينت تهيه كنيد (پرينت درخواست خوابگاه رو) بعد ببريد پيش آقاي فتوحي فيش رو ازشون بگريد مبلغ184000 تومن به حساب دانشگاه در بانك تجارت واريز كنيد بعد پرينت و فيش رو به خوابگاهتون ببريد و اتاقتونو دريافت كنيدتاريخ : یکشنبه بیست و هفتم شهریور 1390 | 12:46 | نویسنده : مهیار عقاپور
با سلام و عرض خسته نباشید به همه

اگه یادتون باشه چندی پیش مطلبی با این عنوان پست کردم. دوستان هم از ما خواستن که اطلاعات بیشتری در مورد این همایش به دست بیاریم و در ادامه اطلاعات کاملی از این همایش مفید رو واستون پست می کنم. مطمئنم یکی از همایش های بی نظیر واسه علاقمندان به اسب باشه که تو یکی از قطب های اسب ایران یعنی گنبد کاووس در استان گلستان برگزار میشه. لینک سامانه شرکت در کنگره رو، تو همین صفحه میزارم.

با استعانت از الطاف الهی و در سال جهاد اقتصادی دانشگاه گنبد كاووس با مشاركت استانداری، سازمان جهاد كشاورزی، اداره كل تربیت بدنی و حمایت دیگر سازمانها، موسسات دولتی و خصوصی نخستین همایش ملی صنعت اسب و اسبداری ایران را در تاریخ های ۲۶ و ۲۷ آبان ماه ۱۳۹۰ در استان گلستان شهرستان گنبد كاووس برگزار می نماید. برگزاركنندگان امیدوارند با مشارکت فعال محققین محترم زمینه تبادل افكار و اطلاعات در زمینه های مختلف پرورش اسب را فراهم ساخته وبا استفاده از نظرات ارزنده كارشناسان، راهکارهای مناسبی را جهت توسعه این رشته ارائه نماید. لذا از كلیه اساتید، پژوهشگران، دانشجویان، کارشناسان و علاقمندان محترم اسب درخواست می­ شود مقاله های تحقیقی، تحلیلی و مروری  خود را در محور های اعلام شده از طریق سامانه همایش ارسال فرمایند.

لینک سامانه شرکت در همایش صنعت اسبداریادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و چهارم شهریور 1390 | 15:21 | نویسنده : مهیار عقاپور

خبرگزاری پانا: قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت‌علوم، تحقیقات و فناوری با اشاره به قیمت تعیین شده برای نرخ ژتون غذای دانشجویی در سال تحصیلی 91-90 گفت: این قیمت بین 290 تا 485 تومان است و بر اساس تنوع غذایی قیمت ‌های ژتون شناور خواهد بود. 

به گزارش خبرگزاری پانا به نقل از روابط عمومی صندوق رفاه دانشجویان، منصور حبیب پور گودرزی با بیان این مطلب اظهار داشت: طی نشست‌های مکرری که با معاونان دانشجویی دانشگاه‌ها برگزار شد در نهایت به این نتیجه رسیده‌ایم که دانشجویان 10 تا 20 درصد قیمت واقعی تمام شده برای غذا را پرداخت کنند.

قائم مقام رئیس صندوق رفاه دانشجویان وزارت‌علوم ادامه داد: طی سه سال اخیر نرخ ژتون غذای دانشجویی افزایشی نداشته است.ادامه مطلب
تاريخ : جمعه هجدهم شهریور 1390 | 1:18 | نویسنده : مهیار عقاپور

عضو انجمن دفاع از حقوق حیوانات گفت: متاسفانه جریمه های مربوط به کشتار حیوانات نادر در کشورمان بسیار پایین بوده و  این جریمه ها بازدارنده نیست. 
حامد پاک سیرت در جلسه فوق العاده کارگروه حمایت از محیط زیست شمالغرب کشور که برای بررسی ابعاد کشته شدن یک خرس قهوه ای  درت سراب برگزار شد با بیان اینکه نابودی محیط زیست اولین حربه برای مقابله با حوادث نیست گفت: کشتن یک حیوان وحشی آن هم حیوانی که نسل آن رو به انقراض است قابل توجیه نیست.

پاک سیرت با بیان اینکه مسئولان قضایی  شایسته است ترتیبی اتخاذ کنند که با در نظر گرفتن جریمه های سنگین، زمینه های کشتار حیوانات و گونه های نادر در جامعه از میان برود ادامه داد: طبیعت حیوانات وحشی، ایجاب می کند که برای بدست آوردن غذا به هر اقدامی دست بزنند لذا حمله به این خرس به بهانه اینکه می توانست خسارتی وارد سازد قابل قبول نیست.

وی با بیان اینکه بایستی بررسی شود که اقدام شکارچیان جهت شکار گونه های منحصر به فرد حیات وحش اسباب ورود این خرس به مزارع و باغات روستاییان را سبب شده و یا مسئله دیگری در میان بوده است ادامه داد: بایستی راهکاری برای لغو مجوز حمل اسلحه هایی که با آن تخلف صورت می گیرد توسط مراجع مسئول صورت گیرد وگرنه روند تخلفات استمرار خواهد یافت.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه چهاردهم شهریور 1390 | 15:55 | نویسنده : مهیار عقاپور

سازمان دامپزشکی کشور ضمن انتشار اطلاعیه ای، آخرین مهلت ارسال آثار به مسابقه عکس دامپزشکی را 12 مهرماه سالجاری اعلام کرد.

متن این اطلاعیه بدین شرح است :

مقدمه:
دامپزشکی دانشی است که به شناخت، درمان و پیشگیری از بیماری های حیوانات و بیماری های مشترک بین انسان و حیوان می پردازد.
دامپزشکی دانشی کهن است و در ایران قدیم نیز از دامپزشک به عنوان بیطار یاد شده است. علم دامپزشکی با عبور انسان نخستین از حالت شکارچی به کشاورز متولد شد و همزمان با رواج اهلی کردن حیوانات دامپزشکی اهمیت بیشتری یافت. 
دامپزشکی کهن در ایران؛ در سفرنامه فیثاغورث در مورد زرتشت و آیین او نکته جالبی وجود دارد و آن این که زرتشت از فن دامپزشکی و درمان حیوانات اطلاع داشته است که در کتاب اوستا می توان نکات متعددی درباره پرورش حیوانات و روش درمان بیماری های دام مشاهده کرد. مسئولیت پرورش و درمان بیماری های حیواناتی چون اسب، گاو، گوسفند، شتر، سگ، و پرندگان به عهده دامپزشکان بوده است و دامپزشکان بدین جهت دارای مقامی ارجمند و با ارزش بوده اند. مهمترین وظیفه دامپزشک در ایران بعد از اسلام درمان و جلوگیری از بیماری اسبان بود که از دو جنبه جهاد و انجام فریضه حج اهمیت فوق العاده داشت. در ایران در تمام سده های بعد از اسلام دامپزشکی در مدارس و جایگاه های خاصی همواره تدریس شده است.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه چهاردهم شهریور 1390 | 15:46 | نویسنده : مهیار عقاپور

دکتر جورنا، رئیس انجمن جهانی دامپزشکی در آستانه برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی در آفریقای جنوبی توجه اعضاء انجمن جهانی دامپزشکی را به این کنگره معطوف کرد.

اوج این توجه به انتشار ویژه نامه اختصاصی این کنگره در 47 صفحه مربوط می شود.

در این ویژه نامه علاوه بر برنامه کامل، مطالب مختلفی از جوانب متعدد برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی منتشر شده و نامزدهای انتخابات انجمن جهانی دامپزشکی هم به تفصیل معرفی شده اند.

جهت دانلود و مطالعه این ویژه نامه روی نشانی زیر کلیک نمایید :

http://www.worldvet.org/docs/WVANewsletter30_final.pdf

کنگره جهانی دامپزشکی، دهم تا چهاردهم اکتبر 2011 به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار می‌شود.تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور 1390 | 14:9 | نویسنده : مهیار عقاپور

انستیتو پاستور ایران ، اولین دوره جامع آموزش تابستانه اپیدمیولوژی و روش تحقیق را از 26 تا 31 شهریورماه سالجاری برگزار می‎کند.

مصطفوی سرپرست بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران با اعلام این خبر افزود : با توجه به جایگاه خالی دوره های تابستانه (Summer School) مباحث مرتبط با روش تحقیق در کشور و تقاضای زیاد برای برگزاری این دوره ها، براساس نیازسنجی­ای که از دانشجویان، محققان و اعضای هیات علمی انستیتو پاستور ایران و اعضای انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران صورت گرفت، 9 کارگاه آموزشی در قالب دوره تابستانه برای موضوعات مرتبط با روش تحقیق، آمار پزشکی و اپیدمیولوژی توسط بخش اپیدمیولوژی انستیتو پاستور ایران و انجمن علمی اپیدمیولوژیست های ایران و با همکاری مرکز تحقیقات مدل سازی در سلامت (دانشگاه علوم پزشکی کرمان) تدارک دیده شد که در دوره ای یک هفته ای در انستیتو پاستور ایران برگزار خواهد شد.

وی از علاقمندان به شرکت در این دوره خواست جهت کسب اطلاعات بیشتر و ثبت نام به نشانی http://www.episummerschool.ir مراجعه نمایند.

آخرین مهلت ثبت نام در این دوره ، پانزدهم شهریورماه سالجاری اعلام شده است.

 

 تاريخ : پنجشنبه سوم شهریور 1390 | 14:6 | نویسنده : مهیار عقاپور

نخستین همایش ملی صنعت اسب و اسبداری ایران در آبان ماه سال جاری با مشارکت دانشگاه گنبدکاووس، سازمان جهاد کشاورزی، اداره کل تربیت بدنی و حمایت دیگر سازمانها، موسسات دولتی و خصوصی استان گلستان در شهرستان گنبد برگزار می‌شود.

برگزارکنندگان امیدوارند با مشارکت فعال محققان، زمینه تبادل افکار و اطلاعات در زمینه‌های مختلف پرورش اسب را فراهم ساخته و با استفاده از نظرات ارزنده کارشناسان، راهکارهای مناسبی را جهت توسعه این رشته ارائه کنند.

محورهای این همایش شامل اقتصاد، بازاریابی و صادرات اسب، بیمه اسب، اهمیت اشتغالزایی، راهکارهای توسعه پرورش اسب در ایران، پرورش، تغذیه، ژنتیک و اصلاح نژاد، آناتومی و فیزیولوژی، تربیت و رفتارشناسی، معرفی خصوصیات نژادهای اصیل ایرانی، جایگاه و تاسیسات پرورش اسب، اسب در فرهنگ اسلامی است.

بر اساس این گزارش، بهداشت و بیماریها شامل « قرنطینه و پیشگیری، مامایی و تولید مثل، بیماریهای اندامهای حرکتی، بیماریهای متابولیک و تغذیه‌ای، بیماریهای عفونی و انگلی»، توسعه باشگاه داری و عمومی کردن ورزش سوارکاری، توسعه سوارکاری حرفه‌ای و ورزشهای قهرمانی (کورس، پرش، چوگان، درساژ و استقامت)، احیای ورزشهای بومی سوارکاری، اسب در هنر و ادبیات از دیگر محورهایی است که در این همایش مطرح خواهد شد.

گفتنی است، نخستین همایش ملی صنعت اسب و اسبداری ایران در روزهای بیست وششم و بیست و هفتم آبان ماه امسال در استان گلستان برگزار خواهد شدتاريخ : سه شنبه یکم شهریور 1390 | 14:29 | نویسنده : احمد برقی
خلاصه ای از خبر

آقای رئیس جمهور قیمت جو نظیر دلار و سکه روزانه افزایش پیدا میکند برای نمونه ظرف مدت 3 روز مبلغ 1300 ریال به قیمت جو افزوده شده است و هیچ دستگاه نظارتی حتی سوال نیز نمی‌کند. علت افزایش چیست و لیکن این در حالیست که قیمت شیر خام طی چهار سال گذشته در پایین‌ترین قیمت یعنی 80 درصد قیمت یک کیلوگرم جو قرار  دارد و افزایش یک درصدی در قیمت فرآورده‌های لبنی چندین متولی دارد مگر این افسار گسیختگی و عدم نظارت در افزایش قیمت علوفه و دیگر هزینة‌ها و تاکید بر حفظ قیمت فرآورده‌های لبنی برای مصرف کننده توسط سازمان هدفمند کردن یارانه‌ها و عدم اجرای قوانین هدفمند کردن یارانه‌ها نتیجه‌ای جز عدم توان بازپرداخت بدهیها به بانک و از بین رفتن ذخایر ژنتیک کشور که روزانه به قیمت گوشت به کشتارگاه‌ها ارسال می‌شود و نابودی اشتغال و دراز نمودن دست گدایی بسوی بیگانگان نتیجه دیگری هم دارد؟

 

واما متن کامل خبر

به نظر من و اون چیزی که پس از رفتن یکی دو بار به میادین دام شنیده ام

...

 ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه بیست و هفتم مرداد 1390 | 13:51 | نویسنده : حمید فاتحی اقدم
سلام 

37 روز و 12 ساعت و 45 دقيقه مانده به امتحان علوم پايه.....!!!!!!!

برنامه ي كلاسي ترم اينده رو با هر سختي كه بود گير آوردم!!  برنامه ي خوبي به نظر مياد  نظر شما چيه؟؟؟

در مورد مطلب چند روز پيش بايد عرض كنم كه دوستان شرمنده !! طبق صحبتي كه با خانم دكتر نفوذي داشتم شوراي فرهنگي يك تبصره اي نوشته كه تو اون تبصره واگذار شده به دانشكده ي مربوطه ودانشكده ي ما مثل دانشگاه تهران امتحان علوم پايه رو برگزار مي كند ووووووو رد خور نداره!! در مورد به تعويق انداختن امتحان عرض كنم كه جو ساز ي نكنيد عزيزان چون در شوراي دانشگاه تاريخ امتحان به ثبت رسيده.......

 ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و ششم مرداد 1390 | 15:37 | نویسنده : مهیار عقاپور
امکان مولدسازی و تکثیر مصنوعی ماهیان خاویاری پرورشی بومی دریای خزر (نظیر ازون برون، شیپ، تاسماهی ایرانی و ...) و نیز غیر بومی دریای خزر (نظیر استرلیاد و ...) ثبت اختراع شد / از دیرباز معروفیت دریای خزر به ماهیان خاویاری و شهرت خاویار در جهان، به "خاویار ایران" بوده است...

نخستین ثبت اختراع وزارت جهاد کشاورزی در زمینه ماهیان خاویاری درUS-Patent  (ثبت اختراعات آمریکا) بعنوان عالی ترین مرجع ثبت اختراعات جهان توسط محققین موسسه تحقیقات شیلات ایران انجام شد.ادامه مطلب
اینم از سوتی های بچه های پزشکی

 یک کارشناس ارشد انگل شناسی پزشکی به اشتباه برقراری تماس با گربه را با ابتلا به عفونت توکسوپلاسموزیس برابر دانست.

این در حالی است که هر تماس با گربه لزوماً سبب ابتلا به این عفونت نمی‎شود.

این کارشناس ارشد انگل پزشکی، با اشاره به رابطه بین عفونت توکسوپلاسما و بیماری اسکیزوفرنی گفت: عفونت انگلی توکسوپلاسما که منشا اصلی انتقال آن گربه سانان هستند با ورود به بافت مغز، بیماری اسکیزوفرنی را به دنبال خواهد داشت، هم چنین استفاده از گوشت نیم پز، شیر پاستوریزه نشده، تخم مرغ خام و خاک آلوده نیز از راه‌های انتقال این بیماری به شمار می رود.

اکرم علیپور اسکیزوفرنی را یک بیماری روانی خطرناک و مزمن دانست و اظهار داشت: اسکیزوفرنیا یک بیماری روانی خطرناک، مزمن و اغلب ناتوان کننده به شمار می‌آید که علل آن به طور قطعی مشخص نشده است. با این حال در کنار فاکتورهای ژنتیک، عوامل محیطی در اتیولوژی بیماری، مشخصه‌های اصلی این بیماری یعنی کمبودهای ساختمانی و عملکردی را به دنبال خواهد داشت.

این کارشناس ارشد انگل پزشکی دانشکده بهداشت، عفونت انگلی توکسوپلاسما را از عوامل محیطی مهم در ابتلا به بیماری اسکیزوفرنی دانست و تصریح کرد: برقراری تماس با گربه سانان، عفونت انگلی توکسوپلاسما را در پی خواهد داشت به طوری که این انگل با ورود به عضلات و بافت مغز افرادی که سیستم ایمنی پایینی دارند با تاثیرگذاری بر دوپامین، اختلالات مغزی و در نهایت بیماری اسکیزوفرنی را به همراه دارد.ادامه مطلب
تاريخ : دوشنبه بیست و چهارم مرداد 1390 | 14:13 | نویسنده : مهیار عقاپور
رئیس انجمن جهانی دامپزشکی، برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی در آفریقای جنوبی را فرصتی مغتنم برای شرکت دامپزشکان و طرح موضوع مصرف منطقی داروهای ضدمیکروب دانست.

دکتر جیرد جورنا با اشاره به فاصله حدود 2 ماهه باقیمانده تا برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی از علاقمندان به شرکت در این کنگره خواست هرچه زودتر نسبت به ثبت نام و فراهم کردن زمینه حضور در این رویداد مهم اقدام کنند.

وی همچنین تقارن برگزاری این کنگره با سال 2011 موسوم به سال جهانی دامپزشکی را گرامی داشت و افزود : امیدوارم همبستگی دامپزشکان در معرفی زوایای مختلف حرفه دامپزشکی که به مناسبت سال 2011 بوجود آمد در سال‎های آتی هم ادامه یابد و خانواده بزرگ دامپزشکی به راهی که در پیش گرفته ادامه دهد.

رئیس انجمن جهانی دامپزشکی در بخشی دیگر از سرمقاله خود به رویدادی مهم در جریان برگزاری کنگره جهانی دامپزشکی اشاره کرد و نوشت : گردهمایی رؤسای انجمن‎های دامپزشکی کشورهای عضو انجمن جهانی دامپزشکی (WVA) که در جریان برگزاری این کنگره برگزار می‎شود فرصت بسیار مناسبی برای اعضاء انجمن جهانی دامپزشکی است تا به بیان عملکرد خود بپردازند و برنامه‎های آتی انجمن متبوع‎شان را ارائه دهند.

گفتنی است کنگره جهانی دامپزشکی، دهم تا چهاردهم اکتبر 2011 به میزبانی آفریقای جنوبی برگزار می‌شود.تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد 1390 | 1:39 | نویسنده : مهیار عقاپور
نخستین بانک ژن اسب ایرانی در یکی از مراکز پرورش اسب استان البرز تشکیل شد. 
این بانک ژن با توافق مرکز اصلاح نژاد دام وزارت جهاد کشاورزی با این مرکز پرورش اسب ایجاد شده است . 
صارمی مدیر امور دام سازمان جهاد کشاورزی استان البرز گفت: قرار است ژن اصیل ترین اسب های ایرانی شناسایی و در این مرکز نگهداری شود. ترکمن، عرب خوزستان، کرد، اسبچه خزر ، دره شوری و سیستانی اصیل ترین نژاد اسب ایرانی است که قرار است در این بانک ژن نگهداری شود. 
حدود 200 هزار راس اسب هم اکنون در مراکز پرورش اسب کشور نگهداری می شود. اسب ایرانی یکی از اصیل ترین نژادهای اسب در دنیا است. 
عظیمی پرورش دهنده اسب در این باره گفت: اسب ایرانی باهوش ترین اسب جهان است . 
وی افزود: در یک آموزش برابر به دو اسب ایرانی و خارجی ، اسب ایرانی در مدت یک هفته و اسب خارجی در مدت چند ماه می تواند آموزش های ارائه شده را فرا بگیرد. عظیمی مقاومت و انعطاف پذیری بالای اسب ایرانی را از دیگر نشانه های اصالت این اسب دانست و گفت: بسیاری از کشورهای دنیا سعی می کنند برای اصلاح نژاد اسب های خود از ژن اسب های ایرانی استفاده کنند. هم اکنون در 30 مرکز پرورش اسب استان البرز، حدود 3 هزار راس اسب نگهداری و پرورش داده می شود.


تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد 1390 | 1:30 | نویسنده : مهیار عقاپور

کشورهای اروپایی موفق به آزمایش نتیجه بخش واکسن هپاتیت C بر روی حیوانات شده‌اند؛ بیماری‌ای ویروسی که می تواند منجر به از کارافتادگی کلیه و بروز سرطان شود.

در حال حاضر هیچ واکسنی برای این بیماری وجود ندارد و هر ساله در سرتاسر دنیا منجر به مرگ 350 هزار تن می شود.

بر اساس آمار سازمان بهداشت جهانی گفته می شود بین 130 تا 170 میلیون نفر در سرتاسر جهان به شکلی از این بیماری آلوده باشند.

تیمی به رهبری دیوید کلاتزمان فرانسوی از دانشگاه پیر و ماری کوری پاریس موفق شده‌اند از اجزای ویروسی این بیماری واکسنی را درست کنند که بر روی موشها و میمونها آزمایش شده است.

به نوشته خبرگزاری فرانسه این اجزا عکس‌العمل ایمنی بدن را ایجاد کرده و به مقاومت آن کمک می‌کنند اما حاوی ذره‌های ژنتیکی عامل تکثیر ویروس نیستند.

این واکسن جدید بر انواع مختلف هپایتیت C موثر بوده و حتی امید است که بتواند در برابر جهش های آن نیز موثر باشد.

مرحله بعدی آزمایش این واکسن بر روی انسان است.تاريخ : پنجشنبه بیستم مرداد 1390 | 1:13 | نویسنده : مهیار عقاپور
سلام دوستان

این چن روزی اصلن حس و حال نوشتن نبود، یهو وقتی داشتم سایت حکیم مهرو می دیدم چشم به این خبر خورد، برق از چشام پرید واسه ما که عادت کردیم تو این مدت خبر خوش نبینیم خبر جالبی بود گفتم این خبر خوش رو بزارم وبلاگ بچه هام ببینن.

حکیم مهر - نخستین دانشجوی دکترای حرفه‌ای رشته دامپزشکی دانشگاه تبریز با دفاع از پایان‌نامه خود فارغ‌التحصیل شد.

سمیرا نظری با دفاع از پایان‌نامه خود تحت عنوان «ارزیابی تغییرات و ارتباط سیستم آنتی­اکسیدانی آنزیمی و غیر آنزیمی سرم در اسب‌های عرب مبتلا به پنومونی» با راهنمایی دکتر حسین طایفی نصرآبادی و دکتر محمد طلوعی از اعضای هئیت علمی دانشکده دامیزشکی این دانشگاه موفق به اتمام تحصیلات خود شد. ادامه مطلب
تاريخ : پنجشنبه ششم مرداد 1390 | 22:15 | نویسنده : مهیار عقاپور
 
به علت استقبال زیاد و درخواست‌های مکرر علاقمندان، مهلت ارسال مقالات دومین همایش بین المللی داروشناسی دامپزشکی تمدید شد.

به گزارش اداره روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران، دبیرخانه دومین همایش بین المللی داروشناسی دامپزشکی در اطلاعیه‌ای مهلت ارسال مقالات را تا روز پایان مرداد سال جاری تمدید کرد، این مهلت به هیچ وجه تمدید نخواهد شد.

بروز رسانی، تبادل اطلاعات و افزایش آگاهی‌های تخصصی فعالان این بخش و آشنایی با جدیدترین دستاوردهای دارویی دامپزشکی از اهداف برگزاری همایش اعلام شده است.

فارماکودینامیک، مقاومت‌های دارویی و اثربخشی داروها، فارماکوگنوزی داروهای گیاهی و طبیعی، فارماکوکینتیک و داروشناسی بالینی نیز از محورهای دومین همایش بین‌المللی داروشناسی دامپزشکی است.

بنا به اعلام دبیرخانه همایش، تاکنون بیش از 400 خلاصه مقاله به دبیرخانه کنگره واصل شده است.

علاقمندان برای دریافت اطلاعات بیشتر می‌توانند به پایگاه اطلاع‌رسانی همایش به آدرس www.icvp.ir مراجعه کنند.

دومین همایش بین‌المللی داروشناسی دامپزشکی 22 و 23 آذر سال جاری به همت سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی ایران در تهران برگزار خواهد شد.حکیم مهر - بزرگترین مجتمع پرورش ماهی خاویار در جهان در امارات عربی متحده راه اندازی شد. پیش بینی می شود این مجتمع ده درصد تقاضای جهانی خاویار را به میزان سی و پنج تن در سال تولید کند.

سالهاست که اخبار غم انگیزی از تولید محصولاتی -که از مزیتهای اقتصادی خاص ایران بشمار می روند- توسط سایر کشور ها  به گوش می رسد، کالاهایی چون فرش ایرانی، پسته و زعفران از این دست بوده اند و امروز نوبت شنیدن خبر تولید انبوه خاویار در کشور گرمسیری چون امارات است.

این در حالی اتفاق می افتد که طبق آمار ها وضعیت تولید خاویار در ایران در بیست سال گذشته رو به کاهش بوده است. با بهم خوردن شرایط برداشت و تولید خاویار در خزر بعد از فروپاشی شوروری و شدت گرفتن افول آن به دلیل برداشتها ی بی رویه و صید غیر اصولی کشور های تازه استقلال یافته بحث روی آوردن کشور به تولید ماهی خاویاری پرورشی مطرح شد و اقدامات پژوهشی و آزمایشی موفقی نیز در سال 1389 در این زمینه صورت گرفت ولی هیچ یک از این موفقیت ها در حد و اندازه کاهش چند صد درصدی تولید خاویار ایران نبود.ادامه مطلب
تاريخ : چهارشنبه بیست و نهم تیر 1390 | 12:14 | نویسنده : احمد برقی
:اگه اهل مطالعه ی کتاب هستید به ویژه کتابهای الکترونیکی به آدرس های زیر برید

دانلود کتاب های فارسی ورایگانhttp://www.txt.ir 

کتاب خانه ی مجازی قفسه: http://www.ghafaseh.ir

کتاب خانه ی امید ایران:http://www.irebooks.com/index.htm

مرکزکتاب های الترونیک پارس http://www.ebookpars.com

دانلودکتاب ۱۱۰ http://www.download110.com

پارس بوک http://parsbook.org

کتابناک http://ketabnak.com

ایران میت http://www.iranmeet.com

کتاب خانه ی مجازی ایران http://www.irpdf.com

بزرگترین سایت دانلودکتاب فارسیhttp://www.farsibooks.ir

 تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم تیر 1390 | 11:14 | نویسنده : مهیار عقاپور

«هفدهمین کنگره دامپزشکی ایران» توسط جامعه دامپزشکان ایران و با همکاری و مشارکت سازمان دامپزشکی، سازمان نظام دامپزشکی، سازمان شیلات، مؤسسه تحقیقات شیلات، مؤسسه تحقیقات واکسن و سرم سازی رازی، دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران، دانشگاه علوم پزشکی ارتش، دانشگاه آزاد اسلامی و کلیه تشکلهای تولیدی و خدماتی مرتبط در روزهای 11-9 اردیبهشت ماه سال 1391 در تهران، مرکز همایش های بین المللی رازی برگزار می گردد.

شعار سال جهانی دامپزشکی در سال 2011 میلادی- «دامپزشکی برای سلامت، دامپزشکی برای غذا، دامپزشکی برای کره زمین» - که بیانگر اهمیت و نقش فراگیر دامپزشکان می باشد به عنوان شعار هفدهمین کنگره در نظر گرفته شده است.

کلیه اساتید، متخصصین ، کارشناسان و دانشجویان می توانند حداکثر تا تاریخ 1/10/90 نسبت به ارسال خلاصه مقاله خود از طریق سایت کنگره اقدام نمایند.

برگزاری نمایشگاه تخصصی، کارگاه های آموزشی و پانل های ویژه آنفلوانزای پرندگان، تب برفکی ، مشمشه و باقیمانده های دارویی و مقاومتهای آنتی بیوتیکی از برنامه های جانبی کنگره می باشد.

برای اطلاعات بیشتر و حضور در این کنگره به لینک زیر مراجعه کنید :

هفدهمین کنگره دامپزشکی ایران

هفدهمین کنگره دامپزشکی ایران

 تاريخ : سه شنبه بیست و هشتم تیر 1390 | 10:50 | نویسنده : مهیار عقاپور

300 تمساح میهمان گرمساری‏ها می‏شوند؛ پیشرفت 40 درصدی مزرعه تحقیقاتی پرورش تمساح در گرمسار- گزارش سازمان نظام دامپزشکی

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار از ایجاد مزرعه آموزشی و تحقیقاتی پرورش تمساح در دانشکده دامپزشکی گرمسار خبر داد.

مصیب عباسی امروز در گفت‏وگو با خبرنگار فارس در گرمسار اظهار داشت: مراحل اجرایی آغاز احداث این مزرعه در گرمسار پشت سر گذاشته شده است.

وی افزود: پس از اخذ مجوز در سال 1389 از سازمان حفاظت محیط زیست کشور، عملیت اجرایی طرح احداث مزرعه آموزشی و تحقیقاتی پرورش تمساح در دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار با طراحی نقشه آغاز شد.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار افزود: در این رابطه با برگزاری جلسات متعدد با کارشناسان و مشاوران، نقشه مرحله نخست طرح به مساحت 400 مترمربع در فضای بسته داخل یک سوله طراحی و عملیات عمرانی آن آغاز شد.

عباسی گفت: این طرح در حال حاضر با 40 درصد پیشرفت عملیات عمرانی در حال پیگیری است.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار تصریح کرد: براساس جدول زمان‏بندی تنظیم شده، پس از پایان مرحله نخست عملیات عمرانی و اخذ تاییدیه ابنیه ساخته شده از سازمان حفاظت محیط زیست طی اخذ مجوز بین المللی سایتیس، خرید 300 قطعه تمساح زیر یک سال از نژاد سیامنسیس از کشور تایلند انجام خواهد شد.

وی یادآور شد: همچنین در مرحله دوم که از سال 1391 آغاز می‏شود، احداث استخر نگهداری حیوانات یک تا دو ساله در فضایی گلخانه‌ای در دستور کار قرار خواهد گرفت.

رئیس دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار گفت: پرورش صنعتی تمساح با هدف بهره‌برداری از پوست، گوشت و ایجاد جاذبه‌های گردشگری در سال‌های اخیر مورد توجه جهانیان واقع شده است.

عباسی افزود: در کشور ما نیز با وجود طرح مباحث تئوریک گسترده، تاکنون اقدام عملی در این خصوص صورت نگرفته است.

وی اظهار داشت: با توجه به عدم وجود دانش بومی در این زمینه، دانشکده دامپزشکی دانشگاه آزاد اسلامی واحد گرمسار با اتکا بر دارا بودن بیش از 30 هیئت علمی متخصص و امکانات زیربنایی و آزمایشگاهی بسیار مناسب به عنوان متولی این امر احداث یک مزرعه آموزشی تحقیقاتی در زمینه پرورش تمساح را در دستور کار خود قرار داده و در این راستا نیز مجوز رسمی در این زمینه از سوی سازمان محیط زیست کشور اخذ کرده است.

ادمین : به زودی مطلبی در مورد فواید پرورش تمساح پست می کنم.

پرورش تمساح               تاريخ : دوشنبه بیست و هفتم تیر 1390 | 0:53 | نویسنده : مهیار عقاپور

رئیس مؤسسه تحقیقات شیلات ایران گفت: ماهیان خاویاری شمال در معرض انقراض هستند و باید نسبت به احیای این ماهیان تلاش شود. 
دکتر عباسعلی مطلبی با اشاره به بهای زیاد خاویار در دنیا گفت: در حفظ ذخایر نیز برنامه هایی در دست اجرا داریم.

وی اظهار داشت: در شمال ماهی خاویاری در معرض انقراض است و شاه بیت و کار ویژه ما ایجاد بانک ژن ماهیان خاویاری است که این بانک از مهمترین بانکهای ژن است.
مطلبی ادامه داد: این پروژه ها در حال اجرا است و برخی از آنها آماده است و امیدواریم که دهه فجر امسال بانک ژن جامع ماهیان خاویاری کشور را بهره برداری کنیم.
وی افزود: طرح بعدی بانک ژن ماهیان استخوانی دریای خزر مثل ماهی سفید است.
مطلبی در ادامه گفت: جدای از برنامه های ذکر شده، دو برنامه نیز با دفتر بین المللی حوزه خزر در حال اجرا هستیم که یکی احیاء ماهیان دریای خزر است و دیگری  بحث ماهیان خاویاری است.

ماهی خاویاری

وی افزود: در ماهیان خاویاری یکی بحث انتقال به خارج برای پرورش ماهیان خاویاری در استخر ها و تولید خاویار پرورشی مطرح است و چه بسا در مورد ماهی سفید و ماهی آزاد هم این طرح انجام شود.
رئیس مؤسسه تحقیقات شیلات با اشاره به ماهی کلونه و ماهی سفید دریا گفت: باید مطالعه لازم را داشته باشیم تا این گونه های با ارزش را در قالب پرورش در قفس انجام دهیم و کار ترویجی در بعضی استانها شروع شده است.
مطلبی گفت: برنامه ریزی شده است تا در رابطه با ماهی آزاد هم اینکار انجام شود.
وی ادامه داد: در زمینه بهداشت محیط آبزیان نیز ماهیانی هستند که بسیار حساسند و پروژه هایی تعریف شده است که بیماریهای ماهیان و آفت های آنان شناسایی شود.
دکتر مطلبی گفت: در حال انجام تحقیقات گسترده ای با سازمان دامپزشکی هستیم و بحث گسترده ای هم با همکاری سازمان محیط زیست در حال انجام داریم.

 تاريخ : یکشنبه نوزدهم تیر 1390 | 16:16 | نویسنده : مهیار عقاپور

حکیم مهر - مهلت ارسال مقالات به سومین همایش ملی انجمن هلشتاین ایران تمدید شد.

دبیر انجمن هلشتاین ایران با اعلام این مطلب گفت : مهلت ارسال مقالات به این همایش یک ماه افزایش یافته و تا 15 مرداد ماه سالجاری تمدید گردیده است.

دکتر آرمین توحیدی زمان برگزاری این همایش را 29 و 30 شهریور ماه سال جاری و محل برگزاری آن را مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور واقع در کرج اعلام کرد.

به گفته وی مدیریت و پرورش، تغذیه، فیزیولوژی، ژنتیک و اصلاح نژاد ، بهداشت و بیماری‎ها و فناوری‌های نوین از جمله محورهای این همایش است.
گفتنی است پیش از این آخرین مهلت ارسال مقالات به این همایش ، پانزدهم تیرماه سالجاری اعلام شده بود.

برای کسب اطلاعات بیشتر در این زمینه و ارسال مقالات به نشانی www.iranholstein.net مراجعه نمایید.تاريخ : چهارشنبه پانزدهم تیر 1390 | 20:2 | نویسنده : مهیار عقاپور

حکیم مهر -  دبیر انجمن هلشتاین ایران از برگزاری سومین همایش ملی این انجمن در روزهای 29 و 30 شهریور ماه سال جاری در مؤسسه تحقیقات علوم دامی کشور واقع در کرج خبر داد.

دکتر آرمین توحیدی هدف از برگزاری این همایش را آشنایی با آخرین دستاوردهای پژوهشی، علمی و صنعتی در جنبه‎های مختلف پرورش گاو، فراهم آوردن امکان هم‎اندیشی بیشتر محققین، انجام پژوهش‎های مبتنی بر تقاضا و جلوگیری از موازی کاری و ترویج نتایج بدست آمده در بخش های اجرایی و تولیدی عنوان کرد.

وی در ادامه اظهار داشت: مدیریت و پرورش، تغذیه، فیزیولوژی، ژنتیک و اصلاح نژاد ، بهداشت و بیماری‎ها و فناوری‌های نوین از جمله محورهای این همایش است.

توحیدی افزود : بحث ویژه‎ای در خصوص "تأثیر هدفمند سازی یارانه‌ها بر توان تولید پرورش گاو" ، یک سخنرانی با عنوان "نقش و جایگاه صنعت پرورش گاو در جهاد اقتصادی" ، برگزاری نمایشگاهی از آخرین دستاوردهای علمی و تحقیقاتی مرتبط و برگزاری یک یا دو کارگاه آموزشی از جمله برنامه‎های این همایش خواهد بود.

دبیر انجمن هلشتاین ایران با اشاره به اهمیت شناخت دامپروران و دامپزشکان از نژاد گاو هلشتاین در کشور هم گفت: هرچند گاوهای بومی جایگاه خاص خودشان را دارند اما چون نژاد  اصیل و صنعتی غالب در دامپروری کشور، نژاد هلشتاین است از این رو شناخت این نژاد از اهمیت خاصی برخوردار است.

عضو هیأت علمی دانشگاه تهران با بیان اینکه 15 تیرماه سالجاری پایان مهلت ارسال مقاله است از علاقمندان به شرکت در این همایش خواست در اسرع وقت مقاله خود را به نشانی 3rdhais.submission@asri.ir  ارسال نمایند.

به گفته توحیدی حامی اصلی این همایش که توسط انجمن هلشتاین ایران و موسسه تحقیقات علوم دامی کشور برگزار خواهد شد، معاونت تولیدات دامی وزارت جهاد کشاورزی است و تعدادی از دانشگاهها، مراکز تحقیقاتی و اجرایی و تولیدکنندگان در برپایی آن مشارکت می‎کنند.

جهت کسب اطلاعات بیشتر درباره این همایش به نشانی www.iranholstein.net مراجعه نمایید.تاريخ : چهارشنبه پانزدهم تیر 1390 | 19:29 | نویسنده : مهیار عقاپور
 سی ام آذرماه سال جاری ، بوشهر ( از قطب های صنعت آبزیان کشور ) میزبان برگزاری همایش ملی آبزیان و غذا خواهد بود .

به گزارش خبرنامه بین المللی دامپزشکان ایران زمین ( www.vetnews.ir ) این همایش توسط اداره کل شیلات استان بوشهر ، سازمان جهانی ایمنی غذایی ، جهاد کشاورزی استان بوشهر ، موسسه علمی و کاربردی جهاد کشاورزی استان بوشهر ، بازرگانی احمد پورعلی ( صادرکننده نمونه ) ، نظام دامپزشکی استان بوشهر و سایر مراکز مرتبط برگزار خواهد شد .

این همایش شامل برنامه هایی از قبیل سخنرانی های علمی و کاربردی ، ارائه مقالات علمی ، پژوهشی و تحلیلی به صورت سخنرانی و پوستر ، برگزاری کارگاههای جانبی و نمایشگاه جانبی میباشد .

محورهای ارسال مقالات به این همایش شامل محورهای زیر میباشد :

1 . بهداشت و پرورش آبزیان .

2 . بیماری های آبزیان .

3 . تغذیه آبزیان .

4 . نقش مصرف آبزیان در سلامت انسان .

5 . تولید و فرآوری آبزیان .

6 . راهکارهای بهبود کیفی و کمی صادرات آبزیان .

7 . نقش بسته بندی در بازاریابی صنعتی .

8 . اهمیت رعایت استانداردهای بین المللی بهداشت .

9 . نقش سازمانهای بهینه گر .

10 راهکارهای افزایش سرانه مصرف آبزیان .تاريخ : پنجشنبه نهم تیر 1390 | 20:22 | نویسنده : احمد برقی

در رتبه بندی دانشگاههای جهان رتبه دانشگاه تهران۴۵۰-۴۰۱ بودش 

این سایت با چندین پارامتر دانشگاها رو رتبه بندی کرده حتما نگاه کنین

۱۰ دانشگاه برتر

University Rankings in 2011تاريخ : یکشنبه پنجم تیر 1390 | 22:4 | نویسنده : احمد برقی

از تندیس دکتر حسن تاجبخش برگزیده نخستین همایش چهره‌های ماندگار در رشته

 دامپزشکی رونمائی می‌شود.

دكتر تاجبخش

به گزارش روابط عمومی و امور بین الملل سازمان نظام دامپزشکی جمهوری اسلامی

ایران، مراسم رونمائی از تندیس دکتر حسن تاجبخش ساعت 10 صبح روز سه شنبه

 14 تیر در مجموعه تاریخی فرهنگی سعد آباد در موزه و سرای چهره های ماندگار  

برگزار خواهد شد.

براي ديدن متن كامل خبر اينجا كليك كنيدتاريخ : یکشنبه پنجم تیر 1390 | 21:50 | نویسنده : احمد برقی

معاون اداري و مالي سازمان دامپزشكي كشور از راه اندازي سامانه ارتباطي اين

سازمان با شماره تلفن 1512 خبر داد و گفت: اين سامانه حداكثر تا يك ماه آينده

آغاز بكار مي كند.
به گزارش روابط عمومي سازمان دامپزشكي كشور، خالد خداويردي با بيان اين

خبر افزود: با راه اندازي و عملياتي شدن سامانه ارتباطي دامپزشكي، توليدكنندگان

 و مصرف كنندگان فرآورده هاي خام دامي هر گونه اطلاعات ، سوال و پيشنهاد

را مي توانند از اين طريق به دامپزشكي مركز استان خود انتقال دهند.

براي ديدن متن كامل خبر كليك كنيدتاريخ : پنجشنبه دوازدهم خرداد 1390 | 10:2 | نویسنده : احمد برقی
برای پست یک مطلب با نام خودتون در بلاگ ابتدا بایستی account dashte

باشی که میتونی به برقی یا عقاپور بگی بعد اینکه واسه تون account باز شد

اون وقته که می رید به آدرس www.blogfa.com

خوب حالا در بالا وسمت راست نام کاربری و پسووردی که دراختیارتون گذاشته

شده را وارد میکنید اکنون به صفحه ی مخصوص خود وارد شدید.

که می تونید مطالبتون رو پست کنید

 

قبل پایان این ترم یک مجموعه ی آموزشی کامل در اختیارتون قرار میدم

منتظر نظراتون هستیم در هر پستی قسمتی برای نظرای شما طراحی شده کلیک

کنید و

هر چه می خواهد دل تنگت بگو  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ