تاريخ : دوشنبه ششم آذر 1391 | 14:22 | نویسنده : مهیار عقاپور

کتاب بیماریهای دستگاه گوارش تک سمی ها و دل درد در اسب تألیف دکتر محمدقلی نادعلیان استاد بیماری‌های داخلی دانشکده دامپزشکی دانشگاه تهران و عضو پیوسته فرهنگستان علوم جمهوری اسلامی ایران در 230 صفحه توسط انتشارات دانشگاه تهران منتشر شده است.

اختلالات دستگاه گوارش یکی از مشکلات بسیار مهم تک‌سمی‌ها است که با توجه به نوع پرورش که حیوانات را در اصطبل نگهداشته و به‌صورت دستی تغذیه می‌نمایند؛ نمود بیشتری پیدا کرده و مشکلات زیادی را در باشگاه‌های اسب‌داری و سوارکاری به وجود آورده است. این کتاب دارای 8 فصل با عنوان‌های بیماری‌های خفره دهان، دندان، حلق و مری؛ اختلالات معده؛ پاتوفیزیولوژی بیماری‌های حاد شکمی؛ پاتوفیزیولوژی شوک دستگاه گردش خون؛ اختلالات روده بزرگ و اسهال؛ تورم پرده صفاق؛ مایع درمانی در بیماری‌های معده و روده و دل‌درد در اسب به‌طور کافی مورد مداقه قرار گرفته است و در پایان کتاب ارزیابی بالینی اسب مبتلا به کولیک، پیش‌آگهی بیماری، تشخیص تفریقی دل‌درد و پیشگیری، کنترل و مدیریت اسب مبتلا به دل‌درد به تفصیل مورد بحث قرار گرفته است. تعداد 32 تصویر رنگی نیز در انتهای کتاب درج شده است.تاريخ : دوشنبه یکم آبان 1391 | 2:35 | نویسنده : مهیار عقاپور
منبع: وبسایت خبری-تحلیلی حکیم مهر

این کتاب توسط دکتر محمود خاکساری مهابادی( استادیاربخش آناتومی و جنین شناسی دانشکده دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز) ، عرفان صادقی مبارکه،سعیده زارعیان جهرمی،محمدرضا افضل زاده دانشجویان دکترای حرفه ای دامپزشکی دانشگاه شهید چمران اهواز ترجمه شده است.

دیباچه کتاب :

همانا  برای شما در مطالعه حال چهار‌پایان و حیوانات اهلی عبرتی هست که از شیر و گوشت و پوست خود به شما بهره می‌دهند و بسیاری منافع دیگر برای شما دارند و از گوشت و شیر آنها تناول می‌کنید. ( مؤمنون، ۲۱)

سپاس فراوان خداوند قادر متعال را به خاطر توفیقی که حاصل شد تا کتاب ذیقیمت حاضر تحت عنوان کالبدشناسی گاو را به لحاظ کمبود کتاب معتبر در این زمینه در ایران، به زبان شیوای فارسی ترجمه کنیم. امیدواریم این مجموعه برای دانش پژوهان ارجمند به خصوص دانشجویان رشته های دامپزشکی، دامپروری، دامپزشکان و سایر محققان، متخصصان و علاقه مندان به مسائل علمی ذیربط مفید و قابل استفاده باشد.
با توجه به مصرف فراوان و گسترده نشخوارکنندگان از جمله گاو و گوساله در زندگی روزمره و در مطالعات علمی در کشور ما، دسترسی به یک منبع فارسی جامع در ارتباط با کالبدشناسی این حیوانات مورد توجه بوده است.
در این کتاب کالبدشناسی گاو به صورت کالبدشناسی تطبیقی در هشت فصل توضیح داده شده است که شامل اندام سینه حرکتی¬ای، اندام حرکتی لگنی، سر، سیستم عصبی مرکزی و اعصاب مغزی، ستون مهره، اسکلت بندی سینه و گردن، حفره‌ی سینه، دیواره و حفره‌ی شکم، حفره‌ی لگنی و ناحیه مغابنی به انضمام دستگاه ادراری و تناسلی می باشد. در انتهای این کتاب جنبه های کالبدشناسی جنون گاوی و بخش جداول کالبدشناسی اختصاصی نیز وجود دارد.

ویژگی های این کتاب را می توان در موارد زیر برشمرد:
متن جامع و گزیدگو و در عین حال ترجمه شیوا و سلیس
شکل های مفهمومی و نمادین
جداول جامع
در این کتاب تمام اصطلاحات ترجمه شده و شکل لاتین آنها در همان صفحه زیرنویس شده است. همچنین تمام متن کتاب تا لحظه آخر توسط تیم ترجمه سه بار مورد بازبینی و ویرایش قرار گرفته و با متن اصلی مطابقت داده شده است تا اشتباهات احتمالی بر طرف گردد و متن ترجمه شده با رعایت امانت داری و حفظ مفهوم متن اصلی داری مفهوم علمی و ادبی باشد.

ارتباط  با   برگردانندگان   و بیان انتقادات و پیشنهادات:

دکتر محمود خاکساری مهابادی:          Mkhaksary@scu.ac.ir

عرفان صادقی مبارکه:          Erfansadeghidvm@gmail.com

سعیده زارعیان جهرمی:          Saeedezareyan@yahoo.com

محمد رضا افضل زاده:                     Mhmdrz86@gmail.com

 تاريخ : جمعه سی و یکم شهریور 1391 | 14:59 | نویسنده : مهیار عقاپور

منبع: وبسایت خبری - تحلیلی حکیم مهر

کتاب انگل شناسی در دو جلد توسط جمال قره خانی تالیف و وارد بازار کتاب شد.
مؤلف کتاب انگل شناسی در دو جلد (جلد اول تک یاخته شناسی و بند پایان و جلد دوم کرم شناسی ) گفت : این دو جلد کتاب جهت استفاده دانشجویان دوره های کاردانی ، کارشناسی ، کارشناسی ارشد ودکتری می باشد ، که در این کتابها تمامی سرفصلهای دروس انگل شناسی به صورت پرسش و پاسخهای تشریحی مورد بحث قرار گرفته است . 
وی در ادامه تصریح کرد: این کتابها توسط نشر روزاندیش همدان در تیراژ هزار جلد به چاپ رسیده و در اختیار علاقمندان قرار گرفته است.

قره خانی یادآوری کرد : درآمد حاصل از فروش این کتب به هموطنان آسیب دیده زلزله اخیر استان آذربایجان شرقی اهداء می شود .

گفتنی است جمال قره خانی ، کارشناس ارشد انگل شناسی و مسئول آزمایشگاه مرکزی اداره کل دامپزشکی استان همدان می باشد و در دانشگاه های  استان همدان دروس مربوط به انگل شناسی را تدریس می کند.  • دانلود فیلم
  • قالب وبلاگ